Warning: A non-numeric value encountered in /bursatmNEW/templates/as002073/includes/includes.php on line 78
Z nauką za pan brat - czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał...

Dzieje się u nas...

Oferta wykorzystania czasu wolnego dostosowana jest do potrzeb i zainteresowań młodzieży. W trosce o rozwój młodzieży organizowane są zgodnie z tradycją Bursy uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, wieczory filmowe, kulinarne, wyjścia do kina, wycieczki krajoznawcze itp.

Młodzież u nas:

Pełna pomysłów, kreatywna mająca możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień. W wolnych chwilach może tutaj wypocząć i zregenerować siły.

Ma również możliwość korzystania z boisk znajdujących się w sąsiedztwie bursy oraz miejskich placówek kulturalnych i sportowych takich jak: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, kryta pływalnia, kręgielnia, tor łyżwiarski.

Oferujemy domowe warunki:

• Pokoje estetyczne i wygodne z dostępem do Internetu.
• świetlica, sala do nauki i kuchnia bogato wyposażone w niezbędny sprzęt.
• Pomieszczenia sanitarne o dobrym standardzie.

Odsłony: 314

Matura i co dalej

W życiu każdego ucznia nadchodzi nieuchronny moment, kiedy musi dokonać wyboru dalszej drogi edukacji. Wybór kierunku studiów bardzo często bywa określany mianem pierwszego i najważniejszego kroku w dorosłe życie. Żyjemy w czasach, w których dostęp do edukacji jest powszechny i dostępny właściwie dla każdego, co jest bez wątpienia ogromnym przywilejem. Duży wybór oznacza jednak duży kłopot. Jak spośród wielu możliwości, które oferuje nam współczesny rynek wybrać odpowiedni kierunek dla siebie? Jak podjąć właściwą decyzję? Jak wybrać kierunek studiów, który będzie dla nas interesujący i jednocześnie zapewni nam zatrudnienie po opuszczeniu murów akademickich. Na którą uczelnię złożyć aplikację?

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kierunek studiów i uczelni.

 1. Poznaj siebie

Poznanie swoich umiejętności i zainteresowań jest pierwszym i najważniejszym krokiem w wyborze kierunków studiów. W ten sposób można dokonać wstępnej selekcji wybranych przez siebie uczelni. Zastanów się co Cię interesuje. Które przedmioty w szkole lubisz najbardziej, a których nie lubisz się uczyć? Jakie masz uzdolnienia? Jak spędzasz czas wolny? Jakie jest Twoje hobby? Jaki masz charakter i temperament?

 1. Poznaj ofertę uczelni

Przed podjęciem decyzji warto przejrzeć oferty prestiżowych uczelni i zwrócić uwagę na tryby nauczania, specjalizacje i liczbę zajęć praktycznych. Cenną wskazówką może być również ranking szkół wyższych oraz dane wskazujące, jakie kompetencje oraz kierunki studiów okażą się najbardziej pożądane przy wkraczaniu na rynek pracy.

 1. Sprawdź, jak aplikować

Kolejnym ważnym zadaniem, które ułatwi nam złożenie aplikacji na studia, jest poznanie pełnego procesu rekrutacji wybranej uczelni. Mowa o zasadach kwalifikacji na poszczególnych kierunkach, liczbie oferowanych miejsc czy terminach rejestracji i ogłoszenia wyników. Zapoznaj się z zasadami rekrutacji dla wybranych uczelni oraz programami na poszczególne kierunki i porównaj je z Twoimi dotychczasowymi wynikami.

 1. Szukaj wartościowych opinii

O tym, czy warto aplikować na uniwersytet, czy politechnikę przekonamy się również wtedy, gdy sięgniemy po opinię studentów i kadry naukowej danej placówki. Pomyśl więc, czy może w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto studiował wybrany kierunek i mógłby wesprzeć Cię wartościową opinią?

 1. Postaw na rozwój

Wiele uczelni mocno stawia na rozwój swoich studentów – pomaga wykorzystać zdobytą wiedzę i nagradza tych najzdolniejszych. Umożliwia wyjazdy za granicę i stwarza liczne możliwości udziału w prestiżowych projektach badawczych.

 1. Popatrz na rynek pracy.

Wybierając odpowiednie studia, warto przeanalizować trendy na rynku pracy i zastanowić się, jakie zawody będą cieszyć się zainteresowaniem po opuszczeniu murów uczelni. Poczytaj o możliwościach pracy po danych kierunkach, średnich zarobkach i opcjach na przyszłość.

Decyzja o studiach nie jest decyzją podejmowaną na całe życie, warto jednak dokonać przemyślanego wyboru, który ułatwi życiowy start.

Twój wybór zdecyduje nie tylko o tym, co będziesz robić przez najbliższe lata,ale będzie miał też wpływ na Twoją karierę w przyszłości.

Poniżej linki do stron, na który znajdziesz informacje, które mogą pomóc Tobie w przygotowaniach do matury oraz ułatwić wybór kierunku.
https://kierunki-studiow.dlamaturzysty.info/serwis.php?s=3164&pok=67162&pa=100&kr[p06]=1&l=30
https://www.terazmatura.pl/jak-zyc-zeby-zdac/sposob-na-mature-kat/1271-sposob-na-mature/3958-matura-i-co-dalej
https://www.dlamaturzysty.info/s/1618/36216-Newsy-dla-maturzystow/4070760-Matura-i-co-dalej.htm
https://studia.gov.pl/wybierz-studia/pages/search/wizard
http://codalejpomaturze.pl/
https://studia.pl/jaki-kierunek-studiow-wybrac-poradnik-dla-kandydatow-i-test-kompetencji/

Źródło:
https://perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=4293:matura-2019-i-co-dalej-porady-dla-przyszlych-studentow&catid=205&Itemid=369
http://www.uniwersytetydlawszystkich.pl/

 

Odsłony: 288

slowkaNieodzownym elementem podczas nauki języka obcego, obok gramatyki są słówka. Co należy zrobić, aby jak najlepiej i najskuteczniej uczyć się słówek? Oto kilka sposobów na skuteczną naukę słówek:

1. Fiszki
Fiszki to najlepsza forma nauki słówek. Co to są fiszki? Są to dwustronne karteczki. Na jednej stronie znajduje pytanie, a na drugiej odpowiedź. Z fiszek można korzystać zawsze i wszędzie, niezależnie czy znajdujemy się w komunikacji miejskiej czy stoimy w kolejce. Dzięki nim można w każdym miejscu i czasie pouczyć się słówek. Ich tworzenie, co prawda trochę trwa i dlatego nie zawsze mamy czas, by je tworzyć, ale nauka słownictwa odbywa się w błyskawicznym tempie.

2. Mów na głos
Aby móc poprawnie i zrozumiale posługiwać się danym słowem, należy znać jego poprawną wymowę. W razie potrzeby w wielu internetowych słownikach istnieje możliwość wysłuchania słowa w naturalnej wymowie. Słowa należy wypowiadać nagłos, głośno i wyraźnie. To ćwiczenie pomoże w efektywności nauki słówek.

3.Multimedia
W dzisiejszych czasach mamy dostęp do większej ilości pomocy naukowej, nie tylko w zakresie literatury, ale również w multimedialnym zakresie. Istnieje wiele programów komputerowych, które pomagają w systematycznym powtarzaniu wybranego słownictwa, np. Anki. W programach tych istnieje możliwość wpisywania własnych słów, ułatwiając tym samym naukę.

 

4.Definicje,skojarzenia
Pomocną metodą podczas nauki słówek jest tworzenie skojarzeń oraz definicji do danego słowa np. herbata to aromatyczny napój z suszonych liści rośliny (źródło: Słownik Języka Polskiego PWN).

 

Nauka słówek nie należy do najłatwiejszych, jest to ciężka praca, którą należy wykonywać systematycznie, ponieważ tylko tak można osiągnąć sukces. Należy znaleźć taki sposób, aby nauka słówek sprawiała przyjemność osobie uczącej się, a nie zniechęcała do dalszej nauki.

 

Powodzenia

Źródło
http://szybkanauka.pro/jak-uczyc-sie-slowek/
http://sjp.pwn.pl/szukaj/herbata.html
http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/07/jak-efektywnie-uczyc-sie-sowek.html
http://jezykipodroze.pl/40-sposobow-skutecznej-nauki-slowek.html

Odsłony: 254

Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie. Psycholog i psychoterapeutka Joanna Gutral z warszawskiej SWPS w rozmowie z Onetem podpowiada, jak opanować strach, nie dać się zwariować wirusowi i co robić, gdy nasi bliscy są na skraju ataku paniki.

 • Jako ludzie mamy naturalną potrzebę przywracania kontroli i porządku - to nam zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nie mamy tego poczucia bezpieczeństwa, to wzrasta nasz poziom lęku. To są naczynia połączone - wyjaśnia Joanna Gutral
 • Psycholog twierdzi, żeby nie odpychać od siebie emocji, tylko zaakceptować je i spróbować je przeżyć. - Bo to tak, jakbyśmy zamknęli jakąś emocję w szufladzie - ona od tego nie zniknie, cały czas tam będzie - tłumaczy
 • W rozmowie z Onetem podpowiada też, czego unikać, żeby nie "nakręcać" paniki,
  a także co zrobić, jeśli przyczyną naszego stresu nie jest sam wirus, a wizja spędzenia długiego czasu z drugą osobą
 • Traktujmy tę kwarantannę i tę sytuację jako źródła wiedzy o nas samych, które pozwolą nam na to, żeby przeżywać emocje i móc je przeanalizować - radzi specjalistka
Read More
Odsłony: 251

Zespół Pi -stacji zaplanował webinary powtórkowe z matematyki dla maturzystów. Wszystkie spotkania będą zaczynać się o godz. 19.00.
14 kwietnia - https://youtu.be/dFypW-GM5jc - funkcja liniowa, funkcja kwadratowa, wielomiany
21 kwietnia - https://youtu.be/hBB6ggF_xaU - zadania na dowodzenie (planimetria, nierówności, tożsamości)
28 kwietnia - https://youtu.be/Q6gto15I930 - ciągi, trygonometria
30 kwietnia - https://youtu.be/dNGjflwLFEs - kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa, logarytmy


Poleca A.Bernaciak

Odsłony: 304

Koronawirus Jak skutecznie uczyć się w domu? Webinar dla młodzieży.
O skutecznym i komfortowym uczeniu się zdalnie opowiedzą psychologowie z Uniwersytetu SWPS: prof. Tomasz Grzyb i Zofia Szynal. Termin i miejsce 30 marca 2020 r. (poniedziałek), godz. 19.00–20.00, online

 

Odsłony: 333

„STYLOWA NAUKA”
Style uczenia się opierają się na założeniu, że każdy z nas na swój sposób odbiera informacje płynące ze świata i w indywidualny sposób je przetwarza. Ludzie odbierają informacje ze świata zewnętrznego korzystając ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch dotyk, węch, smak). Na tej podstawie wyłoniono słuchowców, wzrokowców i kinestetyków.
WZROKOWCY
Wzrokowcy lubią porządek wokół siebie. Dobrze przyswajają materiał, gdy mają właściwie skonstruowane notatki. Pomocne mogą dla nich być tabele, wykresy, schematy, zastosowanie wielobarwnych podkreśleń i wyróżnień, hasła lub słowa kluczowe umieszczone na różnych karteczkach zawieszonych w widocznych miejscach na wysokości wzroku. Wzrokowcy lubią mieć w widocznych miejscach porozwieszane plansze, arkusze z informacjami, rysunkami. Nie przeszkadza im w nauce muzyka ani inne dźwięki natomiast dekoncentrować może bałagan i ruch, a także przerywanie prezentacji długimi objaśnieniami.

SŁUCHOWCY
Słuchowcy, by opanować materiał, potrzebują bodźców słuchowych. Jeśli długo przebywają w ciszy, śpiewają sobie, nucą bądź gwiżdżą. Lubią rozmawiać, dyskutować, a także wygłaszać monologi. Szybko opanowują jakiś zakres materiału, głośno czytając bądź powtarzając to, co przeczytali. Często ucząc się, powtarzają głośno zapamiętywane tekst. Potrzebują wyjaśnień słownych. W uczeniu się słuchowcom nie sprzyjają: hałas, zbyt długie
i szczegółowe teksty pisane, konieczność opowiadania o tym co widzi, co czuje, zmuszanie do kontaktu wzrokowego.

KINESTETYCY
Kinestetycy uczą się przez ruch, wrażenia skórne (dotyk, nacisk, temperatura), wykonywanie i bezpośrednie zaangażowanie. Pamiętają to, co zrobili, a nie to, co zobaczyli czy usłyszeli Najlepiej chłoną wiedzę przez doświadczenie, przykład i ćwiczenia.

Obejrzyj filmik i sprawdź jak w pełni wykorzystać swój styl uczenia.
https://www.youtube.com/watch?v=541K8RsTwrQ

Wzrokowiec, słuchowiec czy kinestetyk?
ZNAJĄC SWÓJ STYL UCZENIA SIĘ, MOŻNA ZWIĘKSZAĆ EFEKTYWNOŚĆ NAUKI, WPŁYWAĆ NA SZYBKOŚĆ PRZYSWAJANIA WIEDZY.
Warto nadmienić, że nie występują czyste style uczenia się. W większości przypadków jest to kombinacja typów.
Wykonaj test i sprawdź, do której grupy należysz.
https://www.quizme.pl/q/martad/wzrokowiec_sluchowiec_czy_kinestetyk

Aby uczyć się efektywnie, WARTO ZADBAĆ O DOBRĄ ATMOSFERĘ. Aby ją stworzyć, dobrze jest wykorzystać wiedzę o preferencjach zmysłowych. I tak kinestetyka w dobry nastrój wprowadzi poprzedzająca naukę aktywność fizyczna, słuchowca - posłuchanie muzyki, a wzrokowca - uporządkowane biurko.
POWODZENIA!


Opracowała: Emilia Klimek

Źródło: https://www.edziecko.pl

Odsłony: 329

Uczysz się? Realizujesz cele i zadania, które wymagają od Ciebie dużego wysiłku intelektualnego? Masz mnóstwo pracy i często bywa naprawdę ciężko?
ZMIEŃ TO!
Popraw swoje umiejętności umysłowe i przekształć naukę w zabawę!
Mózg jest tym sprawniejszy, im częściej go używamy. Mimo upływu lat mogą w nim powstawać nie tylko nowe połączenia między neuronami, czyli synapsy, ale też nowe neurony! Warunkiem jest tylko stałe pobudzanie mózgu do pracy, np. czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, układanie puzzli,
Odpowiednie ćwiczenia mózgu skutecznie poprawią Twoją pamięć, pomogą się skoncentrować oraz ułatwią przyswajanie nowych informacji.

A o to kilka przykładów ćwiczeń na poprawę funkcji mózgu oraz pobudzenie go do intensywnej pracy.
• Rozwiązuj krzyżówki i zagadki logiczne, baw się w quizy i skojarzenia.
• Graj w gry planszowe, a także popularne gry typu „zapamiętaj” .
• Ucz się na pamięć wierszy, numerów telefonów, listę zakupów rób w pamięci.
• Wykonuj ćwiczenia oparte na skojarzeniach - twórz w wyobraźni historyjki.
• Ucz się języków obcych.
• Stwórz bank pamięci. Nagraj, lub zapisz zapamiętywane wiadomości i co jakiś czas spróbuj sprawdzić swoją pamięć, powtarzając je.
• Ucz się grać na pianinie, śpiewać, malować.
• Wykonuj ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza na świeżym powietrzu, poprawiają one ukrwienie i dotleniają mózg, co dobrze wpływa na pamięć.

Read More

logo