Warning: A non-numeric value encountered in /bursatmNEW/templates/as002073/includes/includes.php on line 78
BEZPIECZNY WYPOCZYNEK NAD WODĄ

Dzieje się u nas...

Oferta wykorzystania czasu wolnego dostosowana jest do potrzeb i zainteresowań młodzieży. W trosce o rozwój młodzieży organizowane są zgodnie z tradycją Bursy uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, wieczory filmowe, kulinarne, wyjścia do kina, wycieczki krajoznawcze itp.

Młodzież u nas:

Pełna pomysłów, kreatywna mająca możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień. W wolnych chwilach może tutaj wypocząć i zregenerować siły.

Ma również możliwość korzystania z boisk znajdujących się w sąsiedztwie bursy oraz miejskich placówek kulturalnych i sportowych takich jak: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, kryta pływalnia, kręgielnia, tor łyżwiarski.

Oferujemy domowe warunki:

• Pokoje estetyczne i wygodne z dostępem do Internetu.
• świetlica, sala do nauki i kuchnia bogato wyposażone w niezbędny sprzęt.
• Pomieszczenia sanitarne o dobrym standardzie.

BEZPIECZNY WYPOCZYNEK NAD WODĄ

Wakacje nad wodą to pomysł na fantastyczny wypoczynek.Upalne dni zachęcają do orzeźwiających kąpieli. Słońce, plaża, atmosfera wakacji - łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem, który co roku pochłania wiele ofiar. Planując wypoczynek nad wodą, zapoznaj się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie i przyjemnie wakacje i czas wolny.

Zapamietaj ! Bezpieczeństwo nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych.

ZASADY BEZPIECZNEJ KĄPIELI

 1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych. Obecność ratownika WOPR to gwarancja bezpieczeństwa i szybkiej pomocy.
 2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz.
 3. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
 4. Alkohol i pływanie to złe połączenie. Alkohol upośledza twoją ocenę sytuacji, zmysł równowagi i koordynację ruchową (zwłaszcza w wodzie). Zmniejsza twoje umiejętności pływackie i zaburza termoregulację organizmu. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu.
 5. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza (optymalna temperatura to 22 -25 stopni).
 6. Wchodź do wody powoli i ostrożnie. Nie wskakuj do wody bezpośrednio po opalaniu.Twoje ciało jest wtedy nagrzane, a woda zimna. Nagła zmiana temperatur może być niebezpieczna dla twojego zdrowia.
 7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Skoki "na główkę" w nieznanych miejscach mogą skończyć się kalectwem lub śmiercią.
 8. Rozsądnie dobierz odpowiednią przerwę między jedzeniem i pływaniem. Jeżeli zjadłeś posiłek odczekaj godzinę zanim wejdziesz do wody. Wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 9. Pamiętaj, że dno w jeziorze lub morzu może gwałtownie się zmienić.Wypływając daleko nie masz pewności, jaka jest tam głębokość.
 10. Poznaj swoje możliwości pływackie i nie przekraczaj ich! Nie ścigaj się z lepszymi i szybszymi niż ty pływakami. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
 11. Jeśli jesteś miłośnikiem sportów wodnych, załóż kamizelkę ratunkową. Podczas wywrotki łodzi lub kajaku nie będzie czasu na jej założenie..

 Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, kąpanie się w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć.

 

OZNACZENIA W POBLIŻU KĄPIELISK I NA WODZIE

W pobliżu kąpieliska ratownicy zamieszczają flagi, które informują o tym, czy można wchodzić do wody, czy też jest to zabronione.

 • Flaga biała – kąpiel bezpieczna.
 • Flaga czerwona – kąpiel zabroniona.
 • Brak flagi – brak dyżuru ratowników.

Oprócz flag na wodzie znajdują się specjalne boje. Pełnią one również funkcję informacyjną.

 • Boja biała – brodzik dla dzieci (głębokość wody do 40cm)
 • Boja czerwona – koniec strefy dla nieumiejących pływać (głębokość wody do 1,20m)
 • Boja żółta – koniec strefy dla umiejących pływać.

Ratownik może zwrócić uwagę osobie, która nie stosuje się do przepisów poprzez sygnał dźwiękowy.

 • Krótki gwizdek – zwrócenie uwagi.
 • Seria długich gwizdków lub syrena/gong – nakaz wyjścia z wody

bezpieczenstwo nad wodą

logo