Warning: A non-numeric value encountered in /bursatmNEW/templates/as002073/includes/includes.php on line 78
Rok 2019/2020

Dzieje się u nas...

Oferta wykorzystania czasu wolnego dostosowana jest do potrzeb i zainteresowań młodzieży. W trosce o rozwój młodzieży organizowane są zgodnie z tradycją Bursy uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, wieczory filmowe, kulinarne, wyjścia do kina, wycieczki krajoznawcze itp.

Młodzież u nas:

Pełna pomysłów, kreatywna mająca możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień. W wolnych chwilach może tutaj wypocząć i zregenerować siły.

Ma również możliwość korzystania z boisk znajdujących się w sąsiedztwie bursy oraz miejskich placówek kulturalnych i sportowych takich jak: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, kryta pływalnia, kręgielnia, tor łyżwiarski.

Oferujemy domowe warunki:

• Pokoje estetyczne i wygodne z dostępem do Internetu.
• świetlica, sala do nauki i kuchnia bogato wyposażone w niezbędny sprzęt.
• Pomieszczenia sanitarne o dobrym standardzie.

koniec rokuIm więcej czytasz, uczysz się, dyskutujesz i eksperymentujesz, tym bardziej prawdopodobne, że natkniesz się na pomysł, który w połączeniu z Twoimi zdolnościami i zasobami doprowadzi Cię do wielkiego sukcesu w Twojej dziedzinie.
BRIAN TRACY

 


W podziękowaniu za aktywne uczestnictwo w życiu Bursy oraz sumienne wykonywanie powierzonych zadań i obowiązków w roku szkolnym 2019/2020
wyróżniono następujące osoby:

MŁODZIEŻOWA RADA BURSY
KAMILA KARWAT
WERONIKA KUBIK
ZUZANNA SZPORAK
EMILIA ZAWADA,
WERONIKA KACPRZAK,
MAŁGORZATA GOSKA
RADA WOLONTARIATU
WERONIKA ŁYSAKOWSKA
MONIKA BŁOTNICKA
PATRYCJA PACYNIAK

Read More

wakacje2Pandemia koronawirusa spowodowała, że tegoroczny rok szkolny był wyjątkowy dla szkolnictwa.
Przyszło nam zmierzyć się z nową, nieznaną dotąd sytuacją. Dla wszystkich był to bardzo trudny czas i ogromne wyzwanie.Tradycyjny system nauki musiał zostać zamieniony na naukę zdalną, naukę na odległość, z wykorzystaniem Internetu i komputera. Ostatnie miesiące nauki uczniowie spędzili przed komputerem i w sposób zdalny zaliczali kolejne przedmioty.
Teraz nadszedł czas upragnionych wakacji i zasłużony odpoczynek.

Życzymy Wam Kochani radosnych, spokojnych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji oraz szczęśliwego powrotu z zapasem sił do dalszej pracy w nowym roku szkolnym 2020/2021. Wracajcie zdrowi i uśmiechnięci ! Do zobaczenia! :-)

Wakacje nad wodą to pomysł na fantastyczny wypoczynek.Upalne dni zachęcają do orzeźwiających kąpieli. Słońce, plaża, atmosfera wakacji - łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem, który co roku pochłania wiele ofiar. Planując wypoczynek nad wodą, zapoznaj się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie i przyjemnie wakacje i czas wolny.

Zapamietaj ! Bezpieczeństwo nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych.

ZASADY BEZPIECZNEJ KĄPIELI

 1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych. Obecność ratownika WOPR to gwarancja bezpieczeństwa i szybkiej pomocy.
 2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz.
 3. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
 4. Alkohol i pływanie to złe połączenie. Alkohol upośledza twoją ocenę sytuacji, zmysł równowagi i koordynację ruchową (zwłaszcza w wodzie). Zmniejsza twoje umiejętności pływackie i zaburza termoregulację organizmu. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu.
 5. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza (optymalna temperatura to 22 -25 stopni).
 6. Wchodź do wody powoli i ostrożnie. Nie wskakuj do wody bezpośrednio po opalaniu.Twoje ciało jest wtedy nagrzane, a woda zimna. Nagła zmiana temperatur może być niebezpieczna dla twojego zdrowia.
 7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Skoki "na główkę" w nieznanych miejscach mogą skończyć się kalectwem lub śmiercią.
 8. Rozsądnie dobierz odpowiednią przerwę między jedzeniem i pływaniem. Jeżeli zjadłeś posiłek odczekaj godzinę zanim wejdziesz do wody. Wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 9. Pamiętaj, że dno w jeziorze lub morzu może gwałtownie się zmienić.Wypływając daleko nie masz pewności, jaka jest tam głębokość.
 10. Poznaj swoje możliwości pływackie i nie przekraczaj ich! Nie ścigaj się z lepszymi i szybszymi niż ty pływakami. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
 11. Jeśli jesteś miłośnikiem sportów wodnych, załóż kamizelkę ratunkową. Podczas wywrotki łodzi lub kajaku nie będzie czasu na jej założenie..
Read More

WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH WYCHOWANKA DAWIDA TWARDOWSKIEGO
Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych Naszego wychowanka Dawida Twardowskiego. Ulubioną techniką artystyczną Dawida jest rysunek ołówkiem. Najbardziej fascynuje go rysowanie portretów. Dawid uczy się w ZSP nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim w Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie rozwija i doskonali swoje umiejętności manualne. Ma na swym koncie liczne sukcesy m.in.: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegajmy pożarom”, II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Jan Paweł II” . Jest 3 - krotnym zdobywcą I miejsca w Powiatowym Konkursie „Palma Wielkanocna”.
Prezentowane prace to jedynie wycinek możliwości Dawida.
Gratulujemy pasji i talentu!
Opiekun sekcji kulturalno-oświatowej - E. Klimek

Prezentacja prac >>>

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej placówki - <<< PREZENTACJA 2020 >>>

bukiet,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł II


Kochani!
Kwiecień to czas kiedy mury naszej Bursy opuszczają absolwenci. Co roku z tej okazji przygotowywana jest uroczysta akademia. W przygotowania włączają się bez wyjątku wszyscy mieszkańcy Bursy. Nie może być przecież inaczej w końcu żegnają swoich kolegów, z którymi przeżyli wiele wspólnych chwil. Dzięki Waszej pomocy akademia, jak zwykle byłaby dopięta na ostatni guzik. Radek profesjonalnie zająłby się obsługą sprzętu muzycznego, Kamila z gracją poprowadziłaby akademię, Zuzia z dużym wdziękiem wyrecytowała wiersz, Weronika pięknie zaśpiewała piosenkę… na koniec głos zabrałaby Pani Dyrektor.
W tym roku niestety sytuacja, która dzieje się teraz na całym świecie pokrzyżowała nasze plany. Nie możemy jednak pozwolić Wam tak po cichu odejść.
Kochani dziękujemy Wam za pracę w sekcjach... za kontrolę czystości w pokojach, za oryginalne dekoracje, za rysunki w Kronice, za pięknie wyśpiewane piosenki …
Mamy nadzieję, że po latach wspomnicie tych, którzy tu zostali: wychowawców, młodszych kolegów i koleżanki. Przecież to tutaj zrodziły się wielkie odkrycia, emocje, przyjaźnie i wspaniałe uczucia.


Życzymy Wam szczęścia, radości i osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.


Dyrekcja, Wychowawcy
i wszyscy pracownicy Zespołu.

Osoby zainteresowane zamieszkaniem w naszej Bursie prosimy o przesłanie swoich adresów mailowych na skrzynkę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w celu przekazania Wam odpowiednich dokumentów (Deklaracja o kontynuowaniu zamieszkania w Bursie).
 
Wychowawcy E. Klimek , A. Bernaciak

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego dla maturzystów. Prosimy absolwentów o pisemne dopełnienie formalności związane z wykwaterowaniem z Bursy.
Podanie o rezygnacji z zamieszkania z Bursy należy przesłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z placówką
tel.44 724 27 43, 724 25 55
Dziękujemy🙂
Wychowawcy E.Klimek, A. Bernaciak

 

Drodzy Rodzice i Wychowankowie
W związku z czasowym zamknięciem Bursy prosimy o niedokonywanie wpłat za miesiąc kwiecień.
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny z placówką
tel.☎️44 724 27 43, 724 25 55

Zachęcamy Was do efektywnego wykorzystania czasu przymusowego pobytu w domu. Niech będzie on okazją do podejmowania działań, które zazwyczaj odkładaliście na później, rozwijania Waszych pasji i zainteresowań.
W zakładce NAUCZANIE ZDALNE znajdziecie propozycje zadań i aktywności do wykorzystania w domu. Będziemy w niej zamieszczać interesujące informacje. Mamy nadzieję, że staną się one dla Was dodatkowym źródłem wiedzy oraz ciekawymi propozycjami spędzania czasu przymusowego pobytu w domu. Zajrzyj koniecznie! Poczytaj!… może znajdziesz tu coś co Ciebie zainteresuje!

Jeśli macie jeszcze jakieś propozycje lub po prostu chcecie z nami porozmawiać, wychowawcy Bursy są do Waszej dyspozycji
(e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i Facebooka bursy.

Z myślą o Was od poniedziałku do piątku będą pełnione przez wychowawców dyżury na czacie według następującego harmonogramu:
14.00 - 15.00 – p. Justyna Zdulska
15.00 - 16.00 - p. Emilia Klimek
16.00 - 17.00 - p. Agnieszka Bernaciak
17.00 - 18.00 – p. Krystyna Nakiela
18.00 - 19.00 – p. Katarzyna Sobolewska

Możecie liczyć na nasze wsparcie i pomoc.
Życzymy zdrowia, wytrwałości i odpowiedzialności! Zostańcie w domu!!!
Do zobaczenia! Wychowawcy

W związku obowiązującym od dnia 25 marca 2020 r. Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 (Dz.U. z 2020r., poz. 493) zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w bursie czasowo ogranicza się do dnia 10 kwietnia 2020 r. Bieżące informacje dotyczące otwarcia placówki zamieszczone będą na stronie internetowej bursy.
Nauczyciele wychowawcy wykonują zadania z wykorzystaniem:
• środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między wychowawcą , wychowankiem i rodzicem/opiekunem prawnym,
• materiałów przygotowanych przez wychowawców udostępnianych na stronie internetowej placówki w zakładce EDUKACJA W DOMU.

Z poważaniem
Wychowawcy

Bursa PROMOCJA ZDROWIADyrekcja ZSiPOWŁ w Tomaszowie Mazowieckim zainicjowała współpracę z Klubem FITFABRIC w celu promocji zdrowia wśród wychowanków Bursy. Na propozycję wyjść do siłowni młodzież zareagowała bardzo entuzjastycznie.
Na listę zainteresowanych wpisało się 30 osób. Odbyły się dwa spotkania na siłowni, 27 lutego i 5 marca 2020 r. Pokazowe, darmowe, 1-godzinne treningi prowadzili w grupach 10-cio osobowych trenerzy z FITFABRIC.
Młodzież wyszła z siłowni bardzo zadowolona a dobra atmosfera była motywująca do kontynuacji treningów. Jednak decyzją rządu o wprowadzeniu stanu epidemiologicznego zawieszono od 14 marca 2020 r. działalność siłowni do odwołania.
Zachęcamy młodzież do korzystania z video treningów prowadzonych przez Klub FITFABRIC.
https://www.facebook.com/FitFabric/
Dziękujemy Pani Aleksandrze Górskiej menager Klubu FITFABRIC  za zaangażowanie we wspólną inicjatywę.

 

regCELE:
• stworzenie plakatu, który zainspiruje do czytania książek. Plakat powinien zawierać tytuł polecanej książki, może zawierać hasło reklamowe.
• włączenie się w ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa
• upowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży
• uwrażliwianie młodzieży na wartości estetyczne, rozwijanie wyobraźni
i uzdolnień plastycznych
• prezentacja i popularyzacja plastycznej twórczości młodzieży

UCZESTNICY: Konkurs skierowany jest do mieszkańców Bursy SWŁ w Tomaszowie Maz.

Read More

IMG 477309.03.2020r. obchodziliśmy w naszej Bursie Dzień Kobiet. Wszystkie Panie mogły tego dnia liczyć na wyjątkową życzliwość ze strony Panów. Podczas uroczystego apelu chłopcy złożyli życzenia oraz wręczyli przedstawicielkom płci pięknej kwiaty oraz drobne upominki.
Dodatkową atrakcją dla mieszkanek naszej Bursy był salon urody, który poprowadziły wychowanki: Klaudia Łaska, Ada Waszczyk oraz Klaudia Sońta. Dziewczyny mogły skorzystać z talentu swoich koleżanek i poprosić o modne uczesanie lub makijaż. Nasze specjalistki spisały się fantastycznie! Wykonane fryzury i makijaże wyglądały bardzo profesjonalnie. Gratulujemy umiejętności!
Był to niezwykle udany, pełen pozytywnych wrażeń wieczór! Nad przebiegiem uroczystości czuwała p. E. Klimek.

Read More

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji o zawieszeniu działalności placówek oświatowych bursa jest nieczynna

Wobec ekspansji koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 na całym świecie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił 28 lutego w Genewie "Dziesięć rad jak uniknąć zakażenia koronawirusem".

1. Myć często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie mamy go pod ręką - wodą i mydłem. Wirus może być przenoszony przy dotykaniu zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, a ostrożne zachowanie zmniejsza ryzyko zakażenia.
2. Regularnie czyścić takie powierzchnie, jak blaty biurek w miejscach pracy bądź stołów w kuchni.
3. Upewniać się, czy informacje o COVID-19 pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy sama WHO. Należy np. pamiętać, że infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, nie zaś od dolegliwości w rodzaju kataru.
4. Unikać podróży, gdy mamy gorączkę lub kaszel. Jeśli choroba dosięgnie nas w czasie podróży samolotem, należy niezwłocznie poinformować załogę, a po powrocie do domu skontaktować się z zawodowym personelem medycznym i opowiedzieć skąd właśnie powróciliśmy.
5. Należy kichać i kaszleć zasłaniając się rękawem (nie dłonią) lub używać jednorazowej chusteczki, którą trzeba niezwłocznie wyrzucić do śmieci i umyć ręce.
6. Jeśli masz więcej niż 60 lat i problemy ze zdrowiem w rodzaju niewydolności sercowo-naczyniowej lub oddechowej bądź cukrzycy, ryzyko ciężkiej choroby w razie zakażenia zwiększa się. Dlatego należy podejmować dodatkowe środki ostrożności, unikać zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnymi źródłami zakażenia.
7. Jeśli poczujemy się źle, należy pozostać w domu i wezwać lekarza lub zawodowego pielęgniarza, który powinien zapytać nas o symptomy złego samopoczucia, dokąd podróżowaliśmy i z kim się kontaktowaliśmy.
8. Jeśli zachorujemy, należy pozostać w domu, odizolować się od pozostałych członków rodziny - również podczas posiłków - i korzystać z osobnych nakryć, talerzy, półmisków.
9. W razie uczucia duszności wezwać lekarza.
10. To naturalne, iż żyjąc w otoczeniu atakowanym przez chorobę, odczuwamy niepokój. Należy poszukiwać sposobu, jak sobie w tej sytuacji poradzić, szukać pomocy i sposobu zagwarantowania sobie bezpieczeństwa w miejscu pracy, szkole czy miejscu kultu religijnego

IMG 475219 lutego 2020 roku w Bursie odbyło się spotkanie w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, które obchodzimy jak co roku 11 lutego. W tym czasie przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim pan Krzysztof Selega oraz pani Sylwia Papiernik rozmawiali z młodzieżą o zagrożeniach płynących z Internetu.
Nasi goście omówili zjawisko cyberprzemocy, które może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest bardzo dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia , nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie problemy psychiczne.

Read More

Tinbox 1 01bPoniedziałek 24 lutego 2020r. młodzież z naszej Bursy spędziła na sportowo. W tym dniu chętni wychowankowie udali się z wychowawczyniami p. E. Klimek i p. A. Bernaciak na lodowisko do Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Wyjście na lodowisko było świetną okazją do tego by szlifować swoje umiejętności jazdy na łyżwach, a także by rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Dla niektórych było to duże wyzwanie, ale mimo wielu obaw doskonale sobie radzili na łyżwach. Wszyscy super się bawili, cali i zdrowi, z uśmiechami na twarzy wrócili do Bursy.
Wspólne wyjście było okazją do aktywnego spędzenia czasu oraz integracji.

Read More

20200220 172017

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Read More

20200221 10561521.02.2020r. wychowanki: Małgorzata Goska, Emilia Łaska oraz Daria Pawlak udały się wraz z opiekunem p. Emilią Klimek z wizytą do naszych przyjaciół z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polnej w Tomaszowie Mazowieckim.

Okazją do spotkania z seniorami z DPS nr 1 były niedawno obchodzone Walentynki oraz Dzień Chorego. Dzieci i młodzież z Tomaszowskiego Klubu „Żonkil” zaprezentowały muzyczne utwory, wiersze oraz wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki w postaci serduszek i kwiatków. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku.
Miła i serdeczna atmosfera pozwoliła zapomnieć schorowanym mieszkańcom o trudach codziennego cierpienia.

Read More

IMG 20200211 174127W dniu 11 stycznia w Bursie miał miejsce VIII Turniej w warcaby. Przy trzech przygotowanych planszach zasiadło ośmiu uczestników turnieju. Wcześniej odbyło się losowanie par pierwszej fazy turnieju. Rywalizacja przy planszach była bardzo zacięta i emocjonująca, każdy chciał wypaść jak najlepiej. Po długich i ciekawych rozgrywkach pełnych niespodzianek wyłoniła się dwójka najlepszych zawodników, która walczyła o miano najlepszego zawodnika Turnieju. W finale naprzeciwko siebie zasiedli Sylwia Góźdź oraz Radosław Zając. A o trzecie miejsce walczyli: Patrycja Pacyniak oraz Andrzej Kośka.

Read More

IMG 20200210 181843Hejt jest zjawiskiem obecnym nie tylko w Internecie, ale i w życiu osobistym. Polega on na negatywnych i agresywnych komentarzach w Internecie lub wrogim odnoszeniu się do jakiś tematów lub osób. Język nienawiści, tzw. „hejtowanie” stanowi coraz poważniejszy problem we współczesnym świecie
10.02.2020r. wychowankowie Bursy uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych „Powstrzymaj przemoc! Stop Hejtowi! zorganizowanych przez wychowawców w ramach, których tworzyli plakat przeciwko cyberprzemocy, hejtowi i mowie nienawiści.

Read More

IMG 20200204 1744434 lutego 2020 roku biblioteka naszej placówki zorganizowała dla mieszkańców bursy spotkanie promujące czytelnictwo. Był to drugi w tym roku szkolnym wieczór w szczególny sposób popularyzujący literaturę. Poprzedni, zorganizowany 23 października 2019 r. w Dniu Święta Bibliotek Szkolnych, poświecony był literaturze współczesnej i jej oddziaływaniu na młodego czytelnika – natomiast obecne spotkanie przybliżyło polskich noblistów i ich dzieła. Dodatkowo treści te wzbogacone były wystawą tematyczną – „Literacki Nobel dla Polaków”. Obok życiorysów i głównych dzieł prezentowanych osób, została przypomniana historia Alfreda Nobla i ufundowanej przez niego nagrody. Nota bene ,bardzo dziś prestiżowego wyróżnienia nie tylko dla literatów. Zacytowane uzasadnienia komitetu noblowskiego, co do zasadności przyznanych nagród mogą być dumą nie tylko dla ich odbiorców, ale także dla całego polskiego społeczeństwa.

Read More

IMG 4737Od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 roku braliśmy udział w XX edycji Góry Grosza – akcji zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom założone w 1921 roku przez Janusza Korczaka i Marynę Falską. Honorowy patronat nad tą akcją obejmuje od wielu lat Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Read More

inCollage 20191217 113206579

17.12.2019r. wychowanki: M. Goska, E. Łaska, D. Pawlak wraz z opiekunami: p. E. Klimek i p. A. Bernaciak, uczestniczyły w świątecznym spotkaniu w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polnej zorganizowanym w ramach akcji Klubu „Żonkil”. Były życzenia, wspólne śpiewanie piosenek świątecznych oraz kolęd. Młodzież wręczyła własnoręcznie zrobione świąteczne stroiki oraz pięknie udekorowane pierniki. Nie obyło się bez łez wzruszenia ze strony mieszkańców jak i uczniów. Spotkania z pensjonariuszami uczą empatii i pokory wobec życia i drugiego człowieka.

Read More

80083806 2596944430359393 8451311241166585856 nPieczenie pierników to piękny zwyczaj. Ich zapach jest zawsze nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Aby tradycji stało się zadość 16 grudnia piekliśmy świąteczne pierniczki i ozdobiliśmy je, kolorowymi cukrowymi pisaki, wielobarwnymi ozdobami i własnoręcznie przygotowanym lukrem. Na ciasteczkach dziewczęta wyczarowały pomysłowe, zabawne, a niekiedy wręcz zaskakujące dekoracje. Zapach korzennych przypraw roznosił się przyjemnym aromatem w całej Bursie. Niepowtarzalny, świąteczny nastrój podkreślały kolędy, których piękne dźwięki towarzyszyły nam podczas trwania zajęć. Wieczór minął w przyjemnej i miłej atmosferze.

Read More

wigilia Bursa 12 12 2019.JPG 6W dniu 12.12.2019r. wychowankowie Bursy wraz z gronem pedagogicznym spotkali się przy wspólnym wigilijnym stole. Ten niezwykły wieczór rozpoczął się od świątecznego programu artystycznego, do którego wprowadzeniem było odczytanie fragmentu Pisma Świętego przez byłego wychowanka naszej Bursy. Po części artystycznej Pani Dyrektor w imieniu wszystkich pracowników złożyła serdeczne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Na stole znalazło się wiele tradycyjnych wigilijnych potraw, które przygotowało zaprzyjaźnione z nami Koło Gospodyń Wiejskich w Brudzewicach. Nie zabrakło także wspólnego kolędowania miłych rozmów i wymiany życzliwości. Tradycyjne łamanie się opłatkiem dostarczyło uczestnikom spotkania wiele wzruszeń i radości Były to chwile pełne życzliwości, ciepła i świątecznej magii.
Życzymy zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

Read More

IMG 4696 W listopadzie, zgodnie z tradycją ogłoszony został konkurs na „Świąteczny Wystrój Pokoju”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 11 grudnia 2019r. Wszyscy uczestnicy włożyli bardzo dużo pracy w przygotowania. Nie zabrakło kolorowych światełek oraz świątecznych bibelotów. W całej Bursie czuło się atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i tradycji z nimi związanych Decyzja była ciężka, ale udało wyłonić się zwycięzców.

Read More

IMAG0990W poniedziałkowy wieczór 9 grudnia rozstrzygnięto pełen emocji Mikołajkowy Turniej w ping-ponga.
W turnieju wzięło udział wielu chętnych mieszkańców Bursy, chcących spróbować swoich sił w tenisie stołowym. Po pełnych emocji i zaciętych eliminacjach, które odbyły się 3 i 5 grudnia do ścisłego finału weszło tylko 3 najlepszych wychowanków. Finał przysporzył wszystkim kibicującym i samym finalistom, niesamowitych , sportowych wrażeń.
Zdobywca I miejsca: Radosław Zając, II miejsca: Kacper Kośka, III miejsce Szymon Lasota. GRATULUJEMY!!!! 

Read More

IMG 4657Konkurs profilaktyczny „Ciemna strona uzależnienia” już za nami. Wyłoniliśmy zwycięzców.
Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie pracy: artystycznej bądź literackiej obrazującej dany temat. Wychowankowie do zaprezentowania zagadnienia związanego
z uzależnieniami wybrali twórczość plastyczną. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace były przemyślane, bardzo wymowne, skłaniały do refleksji. Jury po długich obradach postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Read More

IMG 20191129 10514529 listopada dzieci i młodzież z Tomaszowskiego Klubu „Żonkil” uczestniczyli w spotkaniu Andrzejkowym w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polnej w Tomaszowie Maz. Naszą placówkę reprezentowały wychowanki Bursy: Emilia Łaska, Małgorzata Goska, Weronika Łysakowska, Daria Pawlak wraz z wychowawczyniami p. Agnieszką Bernaciak, p. Emilią Klimek. Młodzież przedstawiła historię oraz tradycje i zwyczaje Andrzejek. Spotkanie umiliły piękne utwory muzyczne wykonane przez dzieci i młodzież z klubu Żonkil . Dla seniorów przygotowano również słodki poczęstunek. Mieszkańcy DPS byli wzruszeni i bardzo zadowoleni. Wszystkich uczestników spotkania nagrodzili gromkimi brawami i cukierkami.

Read More

IMG 4626Dnia 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w ponad 180 krajach, w tym również w Polsce. To święto pozytywnych emocji, dobrych uczynków.
W ramach obchodów tego święta wychowankowie naszej Bursy wykonali „Drzewo Życzliwości”, na którym każdy mógł umieścić dobre, miłe słowo skierowane do konkretnej osoby lub grupy. Przygotowana została gazetka promująca ideę tego święta. Podczas apelu odczytana została krótka historia dotycząca Dnia Życzliwości. Miłym, podsumowującym akcentem, było ogłoszenie wyników plebiscytu na Najsympatyczniejszego Mieszkańca Naszej Bursy. Największą ilość głosów zdobyła Emilia Zawada. Gratulujemy tego zacnego tytułu! Ten dzień był okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach i miejscach. Organizatorami Dnia Życzliwości w Bursie była p. Agnieszka Bernaciak ,p. Emilia Klimek.
Pamiętajmy, że przesłaniem akcji jest, abyśmy byli życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

Read More

IMG 4602Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne. Aby rozwiać wszelkie mity związane z paleniem e-papierosów wychowawcy zainicjowali spotkanie profilaktyczne pt. „Szkodliwość e-papierosów”. Zajęcia edukacyjno-informacyjne poprowadziła p. A. Motyl z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.
Po krótkiej prezentacji i prelekcji, młodzież mogła wykonać badanie na smokolajzerze, który wskazywał im poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Podczas spotkania wychowankowie mieli możliwość także założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu po spożyciu narkotyków. Alkogogle i narkogogle symulują obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, problem określenia kierunków, zniekształcenie widocznego obrazu, zmiany w ocenie odległości czy podwójne widzenie.
Organizatorami spotkania była pani Agnieszka Bernaciak, pani Emilia Klimek.

wieczornica4ok„Święta miłości kochanej ojczyzny
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.”
I. Krasicki


7 listopada 2019r. w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Tomaszowie Maz. odbyła się wieczornica niepodległościowa z okazji 11 listopada pt. ,,Ja to mam szczęście”. Podczas uroczystości młodzież Bursy recytowała poezję patriotyczną opartą na wybranych fragmentach dzieł literackich, wspominano trudne momenty w dziejach naszej ojczyzny. Prezentowane utwory literackie opatrzone były komentarzem nie tylko słownym, ale i muzycznym, które są częścią naszej tożsamości narodowej, opowiadają o naszych dziejach, sławią bohaterów, krzepią ducha. Program artystyczny prezentował różne aspekty patriotyzmu: przywiązanie do historii, kultury i języka narodowego. Ukazywał je w perspektywie polskich utworów muzycznych: M. Grechuty, LAO CHE ,KULT, T.LOVE.

Read More

part00000129 i 30 października dwie grupy wychowanków pod opieką wychowawców p. Agnieszką Bernaciak p. Katarzyną Sobolewską wybrała się na kręgle do NAVI Bowling Club. Każdy wie, że sport to zdrowie a w zdrowym ciele, zdrowy duch w związku ze starymi porzekadłami postanowiliśmy zadbać o własną tężyznę. Dobra zabawa i humor sprawiły, że czas pędził w zastraszającym tempie. Godzina gry szybko minęła, ale wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Wszystkim polecamy taką formę aktywnego wypoczynku oraz zachęcamy do podnoszenia sprawności fizycznej. Zabawa była wyśmienita! Warto było spędzić ten czas na sportowo!

Read More

biblioteka 510x30023 października br. biblioteka naszej placówki zaprosiła na wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych młodzież mieszkającą w bursie. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, której sprzyjała obecność wielu nowych i ciekawych pozycji książkowych. Oprócz zbiorów naszej biblioteki można było sięgnąć po goszczące u nas egzemplarze wypożyczone w ramach współpracy z biblioteką Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Piłsudskiego. Raz jeszcze zauważyliśmy, iż książka jest dobra na wszystko - uczy i relaksuje. Zostały zebrane i przypomniane powody, dla których warto czytać. Miejmy nadzieję, że wśród gości znajdziemy nowych czytelników, może nawet wielbicieli książki.

IMG 20191024 170005W dniu 24.10.2019r. odbyło się w naszej placówce niezwykłe spotkanie. Bursę odwiedzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Gościem specjalnym był pies policyjny. Przewodnik psa tropiącego opowiedział młodzieży na czym polega jego praca, i w jaki sposób wykorzystywane są umiejętności jego psa służbowego w codziennej służbie. Tematem przewodnim spotkania były zagrożenia związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Podczas spotkania funkcjonariusze rozmawiali z wychowankami na temat uzależnień, jakim mogą ulec młodzi ludzie sięgający po dopalacze oraz narkotyki. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.

Read More

20 DENW dniu 15 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej, dyrekcja, wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi, młodzież Bursy oraz słuchacze Zespołu spotkali się na uroczystym apelu. Młodzież z tej okazji przedstawiła krótki program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje talenty: był śpiew, taniec, recytacja wierszy, nie zabrakło podziękowań oraz miłych słów.
W części oficjalnej głos zabrała pani dyrektor Iwona Gawron, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom, podziękowała za trud włożony każdego dnia w wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora.
Na zakończenie wychowankowie Bursy, na ręce pani dyrektor złożyli serdeczne podziękowania oraz wyrazili słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.
Kwity były miłym akcentem tej uroczystości.

Read More

logo