Rok 2017/2018
18 czerwca 2018r. odbyło się zakończenie roku szkolnego, na którym podsumowano pracę i zaangażowanie wychowanków w życie Bursy. Najbardziej aktywna młodzież została wyróżniona nagrodami przez panią dyrektor Iwonę Gawron oraz wychowawców. Nagrodzono także młodzież za zajęcie czołowych miejsc w Konkursie czystości, Konkursie „Bądź w porządku i zbieraj znaczki” oraz za działalność wolontariacką.
W niedzielne popołudnie 10 czerwca 2018r. w parafii św. Rodziny przy ul. Niskiej odbył się festyn podsumowujący akcję "Pola Nadziei". Słuchacze Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego oraz młodzież Bursy i tym razem przyłączyli się aktywnie do akcji. Pola Nadziei to akcja podczas której dzieci i młodzież zbierają pieniądze na cele charytatywne m.in. kwestując na wiosnę z żonkilami.
Zbiórka plastikowych nakrętek to jedna z najprostszych form pomocy. Akcja zbierania zakrętek w ZSiPOWŁ trwała cały rok szkolny i dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników, wychowanków oraz słuchaczy udało nam się uzbierać znaczną ilość tego surowca.
W Bursie zbiórka nakrętek na rzecz osób potrzebujących przebiegała w tym roku szkolnym w formie konkursu. O zwycięstwo można było walczyć zespołowo. Do konkursu włączyli się mieszkańcy następujących pokojów: p. 306, p.314, p.316, p.317, p.318.
W semestrze II roku szkolnego 2017/2018 kontynuowane były w Bursie zajęcia plastyczne. Podczas warsztatów młodzież zdobywała wiedzę jak posługiwać się różnymi technikami plastycznymi. Wychowankowie mogli w atrakcyjny sposób spędzić czas wolny. Semestr II był bardzo twórczy. Powstało wiele ciekawych prac. Młodzież pod opieką p. E. Klimek wykonała m.in. stroiki, które powędrowały z okazji Świąt Wielkanocnych do zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polnej w Tomaszowie Maz. Zdobiliśmy drewniane jajka techniką shabby chic. Wychowankowie wykonali także oryginalne dekoracje z suchej porcelany.
24.05.2018r. grupa wychowanków pod opieką p. E. Klimek, p. A. Bernaciak oraz p. W. Guść udała się na wycieczkę do Grot Nagórzyckich - dawnych kopalni piasku kwarcowego.
Podziemną trasą turystyczną oprowadzał nas przewodnik, który opowiedział nam wiele ciekawych historii związanych z tym miejscem. Dowiedzieliśmy się o sposobach wydobywania piasku kwarcowego i produkcji szkła, o szczególnych walorach geologicznych tego miejsca, jak również o postaciach legendarnych z nim związanych: Zbóju Madeju i Nagórzyckim Diable.
Na zakończenie, przed powrotem do Bursy, udaliśmy się na pizzę.
23.05.2018r. odbył się w naszej Bursie Konkurs Wiedzy o Sztuce i Kulturze. W konkursie wzięło udział 11 wychowanków. Młodzież miała za zadanie rozwiązać test z zakresu kultury i sztuki. Wychowankowie odpowiadali na pytania m.in. z malarstwa, filmu czy literatury. Poziom był bardzo wyrównany. Najlepiej rozwiązała test Aleksandra Rosińska. Gratulujemy Oli oraz wszystkim uczestnikom konkursu dużej wiedzy! Wychowankowie udowodnili, że szeroko pojęta kultura nie skrywa przed nimi tajemnic!
Organizatorkami przedsięwzięcia były p. E. Klimek oraz p. K. Sobolewska.
Celem konkursu było rozbudzanie, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań młodzieży kulturą, literaturą i sztuką oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej.
W dniu 16 maja 2018 roku wychowankowie naszej bursy uczestniczyli w spotkaniu wychowawczo – profilaktycznym z p. Joanną Besztak – starszym aspirantem z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim.
Prelegentka zapoznała młodzież z zagrożeniami płynącymi z niewłaściwego korzystania z telefonów komórkowych i Internetu. Zwróciła także uwagę na konsekwencje, jakie mogą ponieść młodzi ludzie poprzez publikowanie w Internecie lub rozsyłanie np. przy użyciu telefonu komórkowego ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć i filmów.
Ostatni w Bursie dzień
Przyszło się rozstać nam.
Ostatni uścisk rąk
Podany dzisiaj Wam!
Choć rozstajemy się
Nie zapomnimy Was.
Wspomnienia wspólnych lat
Zostaną zawsze w nas.
Dnia 19.04.2018r. o godzinie 18.30 odbyło się uroczyste pożegnanie wychowanków kończących w tym roku szkołę, a tym samym opuszczających mury Naszej Bursy. Uroczystość rozpoczęto utworem Maryli Rodowicz „Ale to już było” w wykonaniu Marii Hrabskiej. Młodzież wg scenariusza przygotowanego przez p. A. Bernaciak i p. E. Klimek zaprezentowała program artystyczny dedykowany maturzystom.
15 kwietnia po raz kolejny aktywnie włączyliśmy się kwestę żonkilową zorganizowaną przy Parafii Św. Antoniego w Tomaszowie Maz . Wolontariusze z uśmiechem w podzięce za hojność, ofiarność i empatię, rozdawali żonkile – międzynarodowy symbol nadziei, przypominający nam o ludziach cierpiących, potrzebujących naszej pomocy. Całkowity dochód z kwesty zostanie przeznaczony na budowę tomaszowskiego hospicjum. Bardzo serdecznie dziękujemy darczyńcom za ofiary, wolontariuszom za poświęcony czas i gorące serca. Koordynatorem akcji była p. Agnieszka Bernaciak.
W dniu 9.04.2018r. odbyły się kolejne zajęcia kulinarne. Tym razem wychowankowie mieli okazję przygotować drożdżowe rogaliki z dżemem. Wyrobem i wypiekiem zajęli się: Dawid Lange, Kinga Senyk, Dominik Szewczyk. Organizatorem zajęć była wychowawczyni Agnieszka Bernaciak.
W dniu 27.03.2018r. przedstawiciele naszej Bursy w składzie Kamila Karwat, Joanna Goska, wraz z opiekunem p. A. Bernaciak odwiedziły pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polnej w ramach akcji Klubu Żonkila. Wizyta ta związana była z nadchodzącymi świętami Wielkanocnymi. Były występy, życzenia, kartki oraz słodkości. Przygotowane przez sekcję kulturalno-oświatową stroiki zostały przekazane mieszkańcom domu. Spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej atmosferze.
Celem kultywowania tradycji i zwyczajów wielkanocnych, rozwijania wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych, a także umożliwienia zaprezentowania swojego talentu, ogłoszony został w naszej Bursie konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejsza Palma Wielkanocna”.
Inwencja twórcza uczestników konkursu była ogromna. Palmy były wykonane w sposób precyzyjny z użyciem dużej ilości materiałów, ciężko było oderwać od nich oczu, a jeszcze trudniej wybrać najładniejszą.
Dnia 14.03.2018r. w placówce została otwarta wystawa plastyczna prac wychowanki Patrycji Kośki. W jej dorobku artystycznym są grafiki, obrazy olejne, akwarele, plakaty, rysunki wykonane ołówkiem, węglem oraz pastele. Jej obrazy charakteryzuje duża różnorodność tematyczna. Na prezentowanej wystawie możemy znaleźć portrety, pejzaże oraz martwą naturę. Patrycja stara się ciągle rozwijać i doskonalić swoje umiejętności, jednocześnie poszukując niekonwencjonalnych rozwiązań i nowych ciekawych pomysłów malarskich. Jest to artystka wszechstronnie utalentowana. Oprócz malarstwa Patrycja zajmuje się także dziedziną sztuki zwaną pirografią - wypalaniem obrazów w drewnie.
Szczęścia, uśmiech, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych dni w życiu……….
Tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mężczyźni w dniu 8 marca z okazji Dnia Kobiet. Wszystkie panie pracujące w ZSiPOWŁ oraz dziewczęta z Bursy zostały obdarowane kwiatami oraz słodkościami wykonanymi własnoręcznie przez Dawida Lange. Życzliwa i serdeczna atmosfera udzieliła się wszystkim podczas występu Krzysztofa Dziedzica, który specjalnie dla pań zagrał na akordeonie a Dominik Chudy przypomniał jak kiedyś w Polsce obchodzono święto Kobiet.
"Błąd w mowie lub piśmie to jak tłusta plama na fotografii matki, którą kochasz".
Janusz Korczak
Dnia 5 marca odbył się w naszej placówce Konkurs Ortograficzny. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności poprawnego pisania, poszerzenie zainteresowania kulturą i językiem polskim, możliwość sprawdzenia własnej intuicji ortograficznej oraz aktywizacja i integracja mieszkańców.
O tytuł „Mistrza Ortografii” walczyło 10 osób - Maja Biedrzycka, Natalia Przyborek, Marta Wieczorek, Magdalena Kalinowska, Emilia Januszek, Patrycja Kaczmarczyk, Maria Hrabska, Zuzanna Szporak, Kamila Karwat oraz Krzysztof Dziedzic.
Miłość jest pierwszą wśród nieśmiertelnych
rzeczy
Dante Alighieri
14 lutego przypada Dzień Świętego Walentego, święto wszystkich zakochanych, czas miłości, okazywania sympatii. Aby mieszkańcy Bursy nie zapomnieli o tym wyjątkowym dniu, 15 lutego zorganizowaliśmy pocztę walentynkową. Tradycyjnie na holu Bursy ustawiona była skrzynka walentynkowa, gdzie znalazły swoje miejsce kartki pełne ciepłych słów. Wszędzie dookoła otaczały nas dekoracje walentynkowe, głównie w formie czerwonych serc. Wysłuchaliśmy również krótkiej historii Walentynek. Oprócz kartek każdy z wychowanków otrzymał lizaka w kształcie serca . Wieczór uświetnił występ wokalny wychowanka Krzysztofa Dziedzica. Było słodko, serdecznie i wesoło.
Nad przebiegiem imprezy czuwały p. A. Bernaciak, p. E. Klimek.
Aby tradycji stało się zadość 13 lutego w ostatki młodzież spotkała się na kolejnych zajęciach kulinarnych podczas ,których przystąpiła do pieczenia faworków czyli chrustu. Pod czujnym okiem opiekuna sekcji p. A. Bernaciak uczestnicy zajęć z wielkim zapałem zagniatali , ubijali i wałkowali ciasto. Starali się nadać faworkom jak najładniejszy wygląd, dokładnie nacinając i przewlekając ciasto. Kruche delikatne faworki rozpływały się w ustach, trudno było im się oprzeć. Chętnych do kosztowania nie brakowało a faworki rozeszły się w mgnieniu oka.
Młodzież pragnąca rozwijać swoje zaintersowania manualne ma możliwość uczestniczenia w warsztatach plastycznych organizowanych w Bursie prowadzonych przez p. E. Klimek. W semestrze I powstały m.in.: podkładki pod kubek zdobione techniką decoupage, serduszka i kwiatuszki na patyku, a także medaliony walentynkowe z masy solnej. Młodzież pod opieką wychowawczyni wykonała również oryginalne stroiki bożonarodzeniowe oraz bombki. Wykonanie ozdób świątecznych było dość czasochłonne i wymagało wiele cierpliwości, ale efekt był zdumiewający.
22 stycznia br. wychowankowie Naszej Bursy w składzie: Kamila Karwat, Patrycja Żak, Magdalena Kalinowska, Dawid Lange odwiedzili dzieci i młodzież ze świetlicy środowiskowej ,,Krasnoludek” aby przekazać paczkę słodkości. Zbiórka, organizowana jest co roku na terenie Bursy pod hasłem ,,I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”
Spotkanie zawsze dostarcza dużo radości i uśmiechu na twarzach wszystkich zebranych. Kierownik świetlicy p. M. Zientara w imieniu podopiecznych skierowała słowa podziękowania do młodzieży za pamięć i wielkie serca. Koordynatorem akcji była p .A. Bernaciak.
WSZYSTKIM DARCZYŃCOM DZIĘKUJEMY !!!
22 stycznia 2018r. wychowanki naszej Bursy w składzie: Joanna Goska, Kamila Karwat, Wiktoria Lerka, Izabela Włodarczyk wraz z wychowawczynią p. A. Bernaciak wybrały się z wizytą do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, by wspólnie z dziećmi i młodzieżą z Tomaszowskiego Klubu ,,Żonkil” uczcić Święto Babci i Dziadka. Wizyta ta przyniosła moc wzruszeń wszystkim zebranym. Nie zabrakło życzeń oraz własnoręcznie wykonanych laurek, upominków i słodkich wypieków. Sekcja kulturalno-oświatowa pod kierunkiem p. E. Klimek przygotowała dla seniorów upominki w postaci kolorowych kwiatów wykonanych z masy solnej. Był to dla wszystkich niezapomniany Dzień Babci i Dziadka.
Dnia 17 stycznia br. wychowankowie Bursy pod opieką p. E. Klimek oraz p.A Bernaciak wybrali się na kręgielnię do LV Bowling w Tomaszowie Mazowieckim. Celem wycieczki było propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego oraz integracja wychowanków.
Młodzież miała do dyspozycji kilka torów dzięki czemu mogła zmierzyć się między sobą i poczuć nutkę zdrowej rywalizacji. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Niektórzy z wychowanków mogą pochwalić się imponującymi wynikami. Przy dobrej zabawie i dużej dawce śmiechu czas szybko upłynął. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Bursy.
Z pewnością nie jest to nasze ostatnie wspólne wyjście w tym roku szkolnym.
Osiemnasta edycja Góry Grosza, akcji zbierania monet, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, dobiegła końca. Akcja była lekcją empatii i dobroczynności.
Celem akcji ,,Góra Grosza” jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domów bądź tworzenia takich miejsc, które będą zbliżone do domu rodzinnego, które pozwolą im spokojnie dorastać.
Młodzież Bursy oraz słuchacze Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego, a także nauczyciele i pracownicy po raz kolejny zaangażowali się w akcję Góra Grosza organizowaną w całej Polsce w dniach od 28 listopada 2017r. do 2 stycznia 2018 roku. W tym roku zebraliśmy 53,27zł. Zebrane monety zostały przesłane do Towarzystwa Nasz Dom- organizatora akcji. Koordynatorem akcji była p. Agnieszka Bernaciak, Dominika Wojciechowska–Jajek.
Wszystkim, którzy włączyli się do akcji bardzo dziękujemy.
„Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością,
obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych.
Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością”…
Matka Teresa z Kalkuty
W niedzielę 14 stycznia 2018 roku wychowankowie Bursy oraz słuchacze Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego przyłączyli się do XXVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do akcji włączyło się także grono pedagogiczne.
Klienci „Galerii Tomaszów” mieli możliwość skorzystania z zabiegów pielęgnacyjno – upiększających, wykonywanych przez słuchaczy ZSiPOWŁ. Natomiast młodzież z naszej Bursy zbierała pieniądze do puszek na ulicach Tomaszowa Mazowieckiego. Wśród wolontariuszy znaleźli się: Zuzanna Szporak, Patrycja Kaczmarczyk, Izabela Włodarczyk, Kamila Karwat, Weronika Sadowska.
Wspólnie udało się zebrać do puszek 1119,61 złotych.
Serdecznie dziękujemy wolontariuszom oraz darczyńcom!
11 stycznia 2018 roku już po raz szósty młodzież naszej placówki wzięła udział w turnieju gry w warcaby. Organizatorkami były wychowawczynie p. A. Bernaciak, p. E. Klimek. Co roku rozgrywki cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Tegoroczny turniej skupił wokół plansz 16 zawodników. Szczególny nacisk położono na grę fair play, a gra w warcaby stała się okazją do integracji młodzieży . Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców. Wszystkim osobom biorącym udział w turnieju serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału za rok.
Zgodnie z wieloletnią tradycją 20 grudnia społeczność Bursy zgromadziła się na uroczystym spotkaniu opłatkowym.
Przygotowania do Wigilii trwały wiele dni. Wychowankowie dekorowali swoje pokoje, ubierali choinkę, tworzyli oryginalne stroiki i ozdoby bożonarodzeniowe. Wszystko to sprawiło, że tego dnia mogliśmy jeszcze mocniej poczuć magiczny klimat świąt.
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były kolejną okazją do odwiedzin mieszkańców przez dzieci i młodzież z Tomaszowskiego Klubu Żonkila. W spotkaniu z seniorami, które odbyło się 19.12. 2017r. uczestniczyły wychowanki Naszej Bursy: Kamila Karwat, Joanna Goska, Wiktoria Lerka, Izabela Włodarczyk wraz z wychowawczynią Agnieszką Bernaciak .Podczas spotkania dziewczęta obdarowały mieszkańców Domu oryginalnymi stroiki wykonanymi przez sekcję kulturalno –oświatową pod kierunkiem p. Emilii Klimek. Śpiew kolęd, życzenia, przekazanie stroików, kartek świątecznych a także symbolicznych prezencików w postaci pysznych pierników i ciastek– to pełne ciepła i serdeczności chwile, które na długo pozostaną w pamięci mieszkańców.
Konkurs „Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa” adresowany był do mieszkańców naszej Bursy. Kartkę należało wykonać w formacie A4. Technika pracy była dowolna, a temat miał być inspiracją Świąt Bożego Narodzenia.
Celem przedświątecznego przedsięwzięcia było zaprezentowanie różnorodnych talentów młodzieży oraz popularyzowanie polskich tradycji świątecznych.
Swoje prace do konkursu zgłosiło 13 osób. Wybór był trudny. Każda z prac konkursowych była bardzo piękna, pomysłowa, jedyna w swoim rodzaju. Komisja, w składzie: dyrektor - p. Iwona Gawron, wychowawcy- p. Wioletta Guść, p. Emilia Klimek, przedstawiciel sekcji kulturalno-oświatowej- Magdalena Kalinowska, w swojej ocenie uwzględniała oryginalność, pomysłowość, stopień nawiązania do tradycji, wkład pracy oraz estetykę wykonania.
Grudzień to wyjątkowy czas przepełniony świąteczną atmosferą. Ten nastrój udzielił się mieszkańcom naszej Bursy, którzy przystąpili do udziału w ogłoszonym konkursie na świąteczną dekorację pokojów. Choinki, stroiki, łańcuchy, światełka, świeczki i inne ozdoby własnej „produkcji” tym właśnie mieszkańcy przystrajali swoje pokoje, by wprowadzić odrobinę blasku i piękna w ten przedświąteczny okres. Każdy mógł stworzyć wokół siebie tę niepowtarzalną atmosferę. Młodzież wykazała się niezwykłą kreatywnością i dużymi zdolnościami plastycznymi przy przystrajaniu pokoi na święta. W dniu 18.12.2017r nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Jury złożone z przedstawiciela Rady Bursy -K. Karwat, D. Szewczyka wraz z organizatorami konkursu p. A. Bernaciak i p. W. Guść oceniali poszczególne pomysły wychowanków.
Grudzień to przedświąteczny czas, kojarzący się z pieczeniem pierniczków i ich korzennym zapachem, roznoszącym się po całym domu, za którym tęsknimy cały rok. Młodzież postanowiła trochę tego magicznego zapachu wnieść do naszej Bursy. W dniu 12 grudnia 2017r.grupa wychowanków pod kierunkiem opiekuna p. Agnieszki Bernaciak przystąpiła do pieczenia a następnie dekorowania pierników. W miłej atmosferze przygotowano ciasto na pierniki, za pomocą foremek młodzież powycinała głównie świąteczne kształty: choinki, bałwanki, gwiazdy, serca.
6 grudnia jak co roku odwiedził naszą Bursę Święty Mikołaj. Dotarł on do nas z workiem pełnym słodkości i tak jak nakazuje tradycja... pękiem rózg. Mikołajowi towarzyszyła urocza Śnieżynka. Zanim jednak każdy otrzymał upominek wysłuchaliśmy historii o Świętym Mikołaju. Na koniec czekała młodzież jeszcze jedna miła niespodzianka. Spośród wszystkich mieszkańców Bursy Mikołaj wylosował dwie osoby, które otrzymały w prezencie bilet do kina na wybrany przez siebie seans filmowy. Wśród szcześliwców znalazły się : Ania Majcher i Emilka Januszek. Gratulujemy.
30 listopada 2017 r. w Bursie ZSiPOWŁ odbył się wieczór wróżb i przepowiedni andrzejkowych. Młodzież z ochotą korzystała z wróżb przygotowanych przez wróżki: Patrycję Kośkę, Natalię Przyborek, Kingę Senyk oraz Karolinę Zielińską.
Mieszkańcy Bursy mogli poznać tajemnice dotyczącej ich przyszłości. Wróżby takie jak: magia kolorów, karta prawdę Ci powie, serce, mowa kwiatów, szpilki prawdy, tajemnicze kubeczki, kości, wywoływały silne emocje i radość na twarzach Wychowanków. Wodzirej wróżb andrzejkowych Dominik Szewczyk zachęcał wszystkich do wspólnej zabawy. Andrzejkowy nastrój wzbogaciła mroczna dekoracja, płonące świece oraz muzyka. Wieczór upłyną w przyjemnej, pełnej dobrej zabawy atmosferze.
W dniu 27.11.2017r. w listopadowy wieczór młodzież miała okazję przygotowywać pod kierunkiem zaproszonej p. Roksany Mazurek nauczyciela z ZSP nr 2 oraz p. Agnieszki Bernaciak opiekuna sekcji tradycyjny żurek. Młodzież chętnie zaangażowała się w gotowanie, kroiła, smażyła a czasie spożywania posiłku oceniała walory smakowe przygotowanej potrawy. Okazało się, że doświadczenia kulinarne uczestników spotkania są bardzo bogate i że często po przyjeździe do domu sami chętnie przygotowują sobie smaczne posiłki. Wychowankowie jednogłośnie stwierdzili, że zajęcia były udane.Chłopcy i dziewczęta nauczyli się, jak prostym sposobem można ugotować pyszną domową zupę. Jej zapach długo roznosił się po Bursie!!!
Hello World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela Mc Cormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Amerykańscy studenci chcieli pokazać światu, że walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie siłowy.
Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach, w tym w Polsce. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.
W Bursie Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodziliśmy 20 listopada.
Dnia 14.11.2017r. młodzież Bursy z wychowawczyniami: p. Agnieszką Bernaciak, p. Wiolettą Guść, p. Emilią Klimek, udała się na wycieczkę do kina „Helios” na film pt. „Listy do M3″.Film opowiada historię kilku osób, którym w jeden magiczny dzień przydarzają się wyjątkowe chwile. Bohaterowie przekonają się o potędze miłości, rodziny, wybaczenia i wiary w to, że ten niezwykły świąteczny czas pełen jest niespodzianek. Film bardzo się podobał, wprowadził nas w atmosferę Świat Bożego Narodzenia. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i pozytywnych emocji. Wyjście do kina było po raz kolejny okazją do integracji młodzieży oraz ciekawego spędzenia wolnego czasu.
Po raz kolejny wychowankowie Bursy zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć Schronisko dla Zwierząt w Tomaszowie Maz.
Celem tego przedsięwzięcia było uwrażliwienie młodzieży na niedolę bezdomnych czworonogów oraz kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt. Akcja spotkała się z ogromnym odzewem. Okazało się, że młodzieży nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt. Zbiórka trwała od 01 października do 31 października 2017r.
Dary przekazano do schroniska 13 listopada 2017r. Koordynatorem akcji była p. Agnieszka Bernaciak.
Bardzo dziękujemy wszystkim wychowankom, którzy przyłączyli się do zbiórki!!!
13 listopada odbyły się zajęcia kulinarne podczas, których wychowankowie pod kierunkiem opiekuna sekcji kulinarnej p. Agnieszki Bernaciak mieli okazję przygotowywać naleśniki na słodko. Zajęcia kulinarne cieszą się sporą popularnością, bo przecież każdy z nas lubi sobie coś dobrego przekąsić…
Wspólne gotowanie to nie tylko sposób spędzenia wolnego czasu w gronie koleżanek i kolegów, ale również okazja do wzajemnego poznania się i rozwijania zainteresowań kulinarnych. Po wspólnym gotowaniu nastąpił czas na degustację przygotowanej słodkości. Przepis okazał się prosty, a efekt kulinarny przyniósł radość podniebieniu. Naleśniki smakowały wybornie!!!
"Polska!
O, ileż w jednym słowie
Może się zmieścić wielkiej treści,
Ile rozpaczy i boleści…”
Dnia 8 listopada odbyła się w naszej Bursie uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowany program artystyczny obejmował treści historyczne, pieśni patriotyczne i wiersze.
W akademii wzięła udział cała społeczność Bursy: p. dyrektor Iwona Gawron, p. wicedyrektor Łucja Okońska, wychowawcy oraz wychowankowie.
Wszyscy zgromadzeni obejrzeli występ z zadumą, w ciszy i skupieniu, zaś ich gromkie brawa świadczyły o tym, że zaprezentowany montaż słowno-muzyczny bardzo się podobał.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Iwona Gawron wygłosiła krótkie przemówienie na temat doniosłości Święta Niepodległości oraz podziękowała za przygotowanie cennej lekcji historii i patriotyzmu.
W dniu 30 października 2017 roku, zgodnie z tradycją naszej placówki, miało miejsce „Uroczyste Pasowanie na Mieszkańca Bursy”. Impreza zwana potocznie „ Otrzęsinami” przebiegała w tym roku pod hasłem „Antyczne Otrzęsiny”.
22 wychowanków zmierzyło się z zadaniami przygotowanymi przez starszych kolegów. W trakcie zabawy zawodnicy musieli udowodnić, że są gotowi stać się pełnoprawną częścią społeczności Bursy. Młodzież miała za zadanie między innymi: wyłowić jabłka pływając w misce z wodą, wypić cierpką miksturę, zatańczyć w parach „ rock´rolla” .
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec