Warning: A non-numeric value encountered in /bursatmNEW/templates/as002073/includes/includes.php on line 78
Rok 2013/2014

Dzieje się u nas...

Oferta wykorzystania czasu wolnego dostosowana jest do potrzeb i zainteresowań młodzieży. W trosce o rozwój młodzieży organizowane są zgodnie z tradycją Bursy uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, wieczory filmowe, kulinarne, wyjścia do kina, wycieczki krajoznawcze itp.

Młodzież u nas:

Pełna pomysłów, kreatywna mająca możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień. W wolnych chwilach może tutaj wypocząć i zregenerować siły.

Ma również możliwość korzystania z boisk znajdujących się w sąsiedztwie bursy oraz miejskich placówek kulturalnych i sportowych takich jak: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, kryta pływalnia, kręgielnia, tor łyżwiarski.

Oferujemy domowe warunki:

• Pokoje estetyczne i wygodne z dostępem do Internetu.
• świetlica, sala do nauki i kuchnia bogato wyposażone w niezbędny sprzęt.
• Pomieszczenia sanitarne o dobrym standardzie.

zakoczenie   Dnia 12 czerwca 2014 roku odbyła się w bursie uroczystość zakończenia roku. Wychowawcy podsumowali pracę wychowanków, którzy aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalno-społecznym Bursy. Za swoją aktywność otrzymali oni pochwały i atrakcyjne nagrody książkowe. Wyróżniono: Filipa Starusa - Przewodniczący Samorządu Wychowanków, Pawła Szczura-Z-ca Przewodniczącego, Mateusza Witonia, Paulinę Stępowską, Katarzynę Kacprzak, Ilonę Lesiak, Patrycję Bryk, Magdalenę Kupis, Karolinę Badurę, Agnieszkę Bigos, Patrycję Karwat, Monikę Świąder.
Wszystkim Naszym wychowankom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu, na co dzień oraz szczęśliwych powrotów.
Do zobaczenia we wrześniu!!!

DSC02208   12.06.2014r. grupa wychowanków pod opieką p. E. Klimek oraz p. A. Bernaciak udała się do jednego z piękniejszych miejsc w Tomaszowie Maz. – Grot Nagórzyckich. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy o regionie, uwrażliwienie na piękno natury oraz promowanie aktywnego wypoczynku.
Spacerując podziemną trasą uczestnicy wycieczki mogli podziwiać liczne wnęki, korytarze, sale powstałe w trakcie procesu wydobywania piasku, obejrzeć ekspozycje związane z historią tego miejsca, a także posłuchać legendy o zbóju Madeju. Zwiedzaniu towarzyszyły efekty dźwiękowe, podsycające niezwykły, nieco mroczny klimat tego miejsca.
Młodzież poznała miejsce, które jest nie tylko pomnikiem przyrody, ale też pomnikiem pracy ludzkiej, pomnikiem robotniczego trudu.
Wycieczka wzbudziła wiele pozytywnych emocji,świadczyły o tym liczne rozmowy oraz uśmiech na twarzach wszystkich uczestników.

Read More

pierwsza-pomoc-medyczna-z-opisem   W dniu 14 maja 2014 r. młodzież naszej Bursy została przeszkolona w zakresie instruktażu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas spotkania wychowankowie mieli możliwość samodzielnego wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Szkolenie prowadzili uczniowie Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego w Tomaszowie Maz. kształcący się w zawodzie ratownik medyczny. 

Zademonstrowane zostało również postępowanie w przypadku zadławienia, zachłyśnięcia, różnych złamań oraz ułożenie w pozycji bezpiecznej.
Szczególną uwagę prowadzący zwrócili na zachowanie bezpieczeństwa w czasie pobytu na plaży i w wodzie.

DSC02137   W dniu 19.05.2014r. w naszej bursie odbył się konkurs kulinarny pod hasłem ,,Naleśniki na różne sposoby”. Jego celem było rozwijanie zainteresowań młodzieży oraz szerzenie wiedzy o zdrowiu i zdrowym odżywianiu. Zadaniem zespołów było przygotowanie naleśników z wybranej kategorii: naleśnik na słodko, naleśnik na słono, naleśnik „niespodzianka”. Przy ocenie naleśników komisja brała również pod uwagę: smak potrawy, oryginalność, łatwość przygotowania, estetykę, sposób serwowania, wrażenie ogólne.

Read More
DSC02141„Zabawa jest nauką, nauka jest zabawą.
Im więcej zabawy, tym więcej nauki.”
Glen Diman
 
   19.05.2014r. odbyła się w naszej bursie II edycja Turnieju Warcabowego. Celem rozgrywek  była popularyzacja gry w warcaby wśród młodzieży, rozwijanie umiejętności racjonalnego spędzania czasu wolnego, a także kształtowanie u wychowanków  pozytywnych cech charakteru takich jak:  opanowanie, cierpliwość, koncentracja czy szacunek do przeciwnika . Warcaby uczą też  podejmowania samodzielnych decyzji  oraz rozwijają abstrakcyjne myślenie. Autorkami przedsięwzięcia były pani E. Klimek oraz pani A. Bernaciak .
 Do turnieju zgłosili się: P. Czyż, M. Stępniarek, T. Gajda,  H. Dulas,
Read More

tenis  12.05.2014r. odbył się w Bursie Turniej Tenisa Stołowego Dziewczyn.

O zwycięstwo walczyły: A. Sarnecka, S. Biskup, A. Bigos, N. Matera, A. Kłoda, P. Królak. Kojarzenie par nastąpiło w drodze losowania, następnie turniej rozgrywany był systemem pucharowym. Podczas rozgrywek dało się zaobserwować duże zaangażowanie, a także dobre przygotowanie techniczne uczestniczek. Gra odbywała się oczywiście zgodnie z zasadami fair- play,
w miłej atmosferze. Zewsząd dobiegały dopingujące okrzyki .

Mistrzynią paletki ping-pongowej została Aleksandra Sarnecka. II miejsce w turnieju zdobyła Agnieszka Bigos, III miejsce wywalczyła Natalia Matera.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

DSC02132   Tradycyjnie, przed Świętami Wielkanocnymi, udaliśmy się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polnej. Życzenia, przekazanie stroików, kartek świątecznych - to pełne ciepła i serdeczności chwile, które na długo pozostaną w pamięci mieszkańców.

Read More

DSC02129   31.03.2014 r. wraz z nadejściem wiosny p. E. Klimek i p. A. Bernaciak zorganizowały w naszej bursie: „Wybory Miss i Mistera Bursy 2014” . Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej rundzie każdy wychowanek miał możliwość dokonania anonimowego wyboru osób, które jego zdaniem zasługują na koronę. Do drugiego etapu przeszły osoby, które otrzymały najwięcej głosów od swoich kolegów. W finale o tytuł Miss Bursy walczyły: M.Świąder, E. Smuła, K. Lambert, P. Karwat. Wśród panów znaleźli się: M. Witoń, D. Zysiak, P.Piechota oraz F. Starus. Kandydaci i Kandydatki ubiegający się o tytuł Miss i Mistera Bursy musieli wykazać się inteligencją i błyskotliwością odpowiadając na przygotowane pytania, pomysłowością i dowcipem podczas reklamowania wylosowanego przedmiotu, a także zaprezentować umiejętności taneczne. Oceniano również prezentację podczas, której każdy z uczestników musiał powiedzieć kilka słów o sobie oraz stroje wieczorowe i sportowe, w których występowali nasi kandydaci.
Gościem wieczoru była Ania Bernaciak, która zaprezentowała układ taneczny.

Read More

marszalek

   W dniu 28.03.2014r. zaszczycił nas swoją obecnością Pan Marszałek Województwa Łódzkiego Artur Bagieński.
Pani dyrektor Jadwiga Gębska zapoznała Pana Marszałka z działalnością wychowawczą Bursy oraz warunkami socjalnymi.
Wizycie towarzyszyła ciepła i przyjazna atmosfera skłaniajaca do konstruktywnej rozmowy nt. dalszego rozwoju Bursy.
Bardzo dziękujemy za wiele serdecznych słów i liczymy na ponowne odwiedziny.

DSC0202617.03.2014r. na zajęciach kulinarnych urządziliśmy ucztę dla podniebienia przygotowując przepyszne naleśniki. Nie zabrakło chętnych do konsumpcji pachnących serem i brzoskwiniami naleśników.
A tak dzielnie pracowaliśmy ucząc się i bawiąc.

Read More

DSC02008Po uroczyście obchodzonym we wrześniu Dniu Chłopaka, przyszła pora na świętowanie Dnia Kobiet.
Przedstawiciele płci męskiej zamieszkujący nasza Bursę, z dużym poszanowaniem odnieśli się do wspomnianego Święta. Z radością i dumą na twarzach zorganizowali apel dla wszystkich Przedstawicielek płci pięknej, podczas którego docenili wszystkie Kobietki mieszkające w Bursie i złożyli przepiękne życzenia. Na koniec wręczyli słodziutkie babeczki, dopowiadając radośnie: ,,Słodziutkie babeczki dla najfajniejszych Babeczek pod słońcem”.
DZIĘKUJEMY.

Read More

DSC0200406.03.2014r. mieliśmy przyjemność gościć w Naszej Bursie panią dietetyk R. Mazurek-nauczyciela z ZSP nr. 2, która opowiedziała nam o prawidłowym sposobie odżywiania. Dowiedzieliśmy się jakie pokarmy powinniśmy spożywać w małych ilościach, jakie w dużych , a jakich należy unikać. Na koniec spotkania, wspólnie z panią dietetyk przygotowaliśmy zdrowy pełen wartości odżywczych posiłek, którego każdy z mieszkańców naszej bursy mógł skosztować.
Podsumowując- było smacznie i zdrowo a resztę widać na poniższych zdjęciach.

Read More

DSC0198103. 03. 2014r. postanowiliśmy podsumować okres karnawału . Z tej okazji młodzież pod kierunkiem p. A. Bernaciak, p. E. Klimek zorganizowała dyskotekę, a sekcja kulinarno - porządkowa zadbała o przygotowanie tradycyjnych wypieków. Spod rąk Katarzyny Kacprzak, Sylwii Kobackiej, Sylwii Biskup, Filipa Starusa, Dawida Zysiaka i Mateusza Witonia wyszły smakowite faworki. Po słodkim poczęstunku, zasoby energii młodzież postanowiła wydatkować na parkiecie. Stroną techniczną dyskoteki zajmował się Jarosław Lipski, Tomasz Przyborek. W doskonałych humorach, pożegnaliśmy tegoroczny karnawał.

Read More

   W dniu 21.02.2014 r. odbyło się spotkanie grona pedagogicznego Bursy z pedagogami ze szkół, do których uczęszcza młodzież mieszkająca w Bursie.
Celem spotkania było omówienie zachowania, wyników w nauce i frekwencji na zajęciach szkolnych oraz sytuacji rodzinnej i socjalnej wychowanków Bursy.

Na spotkanie przybyły Panie:
Anna Wojciechowska- pedagog z II Liceum Ogólnokształcącego,
Katarzyna Wilczak-Kowalska – pedagog z ZSP nr 2 oraz
Magdalena Kaczmarzyk – pedagog z ZSP nr 1.

Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze, dostarczyło wielu cennych informacji obu stronom, dowodem czego jest ustalenie corocznych spotkań w Bursie, po zakończeniu I sem. roku szkolnego.
Przybyłym pedagogom serdecznie dziękujemy i żałujemy, że nikt nie reprezentował szkół: ZSP nr 6 i I LO, liczymy na obecność za rok.

DSC01961   W dniach 09.01.2014r. oraz 06.02.14r. odbyły się w Bursie spotkania z Panią psycholog mgr. Katarzyną Tomalą pt: „Żeby nam się chciał chcieć czyli jak nie dać się nudzie i skutecznie motywować się do nauki”. Podczas spotkań poznaliśmy nie tylko swoje mocne strony ale także uświadomiliśmy sobie nasze osobiste cele, których konsekwentna realizacja stała się naszym postanowieniem. W czasie zajęć panowała miła i przyjazna atmosfera, dzięki której mogliśmy się odprężyć i zrelaksować a dodatkowo zdobyć wiedzę z zakresu sposobów podnoszenia motywacji . Zdobytą wiedzę z przyjemnością wcielimy w życie.

Read More

walentynki   Walentynki w naszej bursie to święto, które zawsze szczególnie celebrujemy. Zgodnie z tradycją z okazji Święta Zakochanych uruchomiona została poczta walentynkowa. Co roku cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Walentynki i organizowana poczta mogą okazać się świetnym pomysłem na wyznanie swoich uczuć. Wychowankowie do specjalnej skrzynki mogli wrzucić kartki i liściki dla osób, które darzą sympatią lub po prostu lubią. W tym roku walentynkowa listonoszka - Karolina Badura, miała bardzo dużo pracy. Z pełnym zaangażowaniem doręczała adresatom miłosne liściki. Dodatkową atrakcją były słodkie upominki dla każdego mieszkańca. Otrzymane kartki i podarunki wzbudzały wiele pozytywnych emocji. Na twarzach wychowanków pojawił się uśmiech i zadowolenie.

Read More

 Gra Grosza  Jak co roku w grudniu społeczność bursowska miała przyjemność włączyć się w ogólnopolską akcję charytatywną ,,Góra Grosza”, która miała na celu wesprzeć Towarzystwo Nasz Dom. Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu dzieci, które nie z własnych przyczyn zostały odseparowane od rodzinnego domu, od swoich najbliższych. Celem akcji jest właśnie zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych czy rodzin zastępczych. Biorąc w niej udział nasi wychowankowie potwierdzają swoją wrażliwość na los innych dzieci, co jest godne uznania i pochwały!

  DSC01951  Już po raz kolejny młodzież pod kierunkiem p. Agnieszki Bernaciak zorganizowała w miesiącu grudniu akcję charytatywną ,, I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM”. Celem akcji była zbiórka słodyczy dla dzieci zaprzyjaźnionej Świetlicy Środowiskowej ,,Krasnoludek” w Tomaszowie Maz. W miesiącu styczniu wolontariusze, którzy uczęszczają do świetlicy i pomagają dzieciom w lekcjach przekazali paczkę ze słodyczami. Radość dzieci była wielka. Na koniec spotkania dzieci w podziękowaniu poczęstowały młodzież pyszną pianką truskawkową i zaśpiewały piosenkę ,,Pada śnieg” .
Wszystkim, którzy włączyli się w akcję dziękujemy!!!


DOBRO POWRACA.DO ZOBACZENIA ZA ROK.

Wigilia potrawy 554   Wigilia dla większości z nas jest najbardziej wzruszającym wieczorem w roku. Jest to święto szczególnie radosne, pachnące choinką, pełne dobrych uczuć, tradycji. Jest to czas, gdy zapominamy o trudach dnia codziennego, o kłopotach, troskach, zmartwieniach.
Wigilia w naszej placówce odbywa się co roku. Jest to tradycja, którą wszyscy starają się kontynuować. Spotkania te stanowią okazję do refleksji, podsumowania minionego roku
i wyznaczeniu sobie nowych celów. Wszyscy mają okazję złożyć sobie życzenia.
Mieszkańcy Bursy bardzo intensywnie przygotowywali się do Świąt Bożego Narodzenia. Zadbali o piękny, świąteczny wystrój placówki dekorując swoje pokoje, korytarz. Na choince pojawiły się własnoręcznie wykonane przez młodzież ozdoby.
W tak odświętnie przygotowanym na ten czas miejscu, w przededniu świąt - 17 grudnia zasiedliśmy do nakrytego białym obrusem stołu by podzielić się opłatkiem. Wieczór rozpoczął się inscenizacją jasełkową, na którą zaprosił zgromadzone osoby przewodniczący Bursy, Filip Starus. W przedstawieniu wzięli udział: Agnieszka Bigos, Patrycja Karwat, Paweł Szczur, Paweł Czyż. W świąteczny, niezwykle magiczny nastrój wprowadziły uczestników wieczerzy przepięknie wykonane przez Patrycję Bryk, Karolinę Badurę, Huberta Kwapisiewicza oraz Weronikę Worach, kolędy. 

Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Jadwiga Gębska, która skierowała do wszystkich zebranych wiele ciepłych słów, podziękowała wychowankom i wychowawcom za przygotowanie Jasełek, życzyła wszystkim zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia a także pomyślności i spełnienia marzeń w Nowym Roku.
Spotkanie wigilijne upłynęło w serdecznej, ciepłej oraz przyjacielskiej atmosferze. Na pewno na długo pozostanie w naszych wspomnieniach i pamięci!

zawoddor   Dnia 12 grudnia 2013r. o godz. 17.00 odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym. Pani opowiedziała Młodzieży o nowych kierunkach, jakie zostały utworzone w ostatnim czasie a także przekazała szczegółowe informacje na temat cyklu nauki w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tomaszowie Mazowieckim.
Podczas spotkania Uczestnikom przekazano również wskazówki dotyczące motywacji wyborów dalszej drogi kształcenia. Upewniono Wychowanków, iż wybór kierunku studiów zgodny z aktualną modą i trendami nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty w postaci godnego zatrudnienia.
Spotkanie było bardzo interesujące i zapewne bardzo pomocne w wyborze dalszych szczebli edukacyjnej kariery Mieszkańców Bursy

konkurs   Celem kształtowania prozdrowotnego i proekologicznego stylu życia, a także rozbudzania zainteresowań plastycznych, w miesiącu grudniu w bursie ogłoszono konkurs na plakat pt. ”Twoje zdrowie w Twoich rękach”. Organizatorkami przedsięwzięcia były p. E. Klimek i p. A. Bernaciak. Do udziału w konkursie zaproszono także wychowanków z Bursy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.

Do konkursu zgłosili się: Eryka Smuła, Karolina Karaluch, Agnieszka Bigos, Natalia Białek, Hubert Dulas, Monika Świąder, Michał Telega, Aldona Gałka. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką w formacie A4 lub A3 o tematyce nawiązującej do hasła konkursu.

Wszystkie plakaty można było obejrzeć podczas zorganizowanej w naszej bursie wystawy. Prezentowane prace cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uwieńczeniem konkursu było wyłonienie finalistów. Podczas oceniania prac brano pod uwagę: estetykę, zgodność z tematem, pomysłowość, walory artystyczne, wykorzystanie różnych technik plastycznych.

Po długich obradach jury wyłoniło laureatów konkursów.
I miejsce- Agnieszka Bigos
II miejsce- Michał Telega
Wyróżnienie - Monika Świąder.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz piękne nagrody ufundowane przez dyrektor Bursy SWŁ p. Jadwigę Gębską, które pozwolą rozwijać manualne zdolności.

Gratulujemy pomysłowości i talentu!

pobrane   Dnia 03 grudnia 2013 roku grupa wychowanków wraz z wychowawcami p. A. Bernaciak, p. E. Klimek wybrała się na wycieczkę do Łodzi, gdzie w Teatrze Małym w Manufakturze obejrzała spektakl pt. ,,Zemsta", który powstał na podstawie twórczości Aleksandra Fredry. Komedia o naszych przywarach i słabostkach błyszczy się bezpretensjonalnym humorem i świetnie nawiązuje kontakt z młodą widownią, która zaskakująco żywiołowo reagowała na klasyczną fredrowską frazę. Jednak główną siłą tego przedstawienia byli fantastyczni aktorzy, którzy, choć skryci pod stylowymi kostiumami, bardzo przypominali współczesne nam postacie. Na widowni często wybuchały salwy śmiechu. Reżyser mocno podkreślił komizm sztuki i jej zabawne wątki. Pełni wrażeń, w bardzo dobrych nastrojach młodzież i wychowawcy wrócili do bursy.

DSC 0124   Z dalekich, północnych stron, przybyły 5 grudnia do naszej Bursy Mikołajka (Patrycja Karwat) wraz ze swoją cudowną Pomocnicą Reniferką ( Agnieszką Bigos). Mieszkańcy Bursy przeżywali prawdziwe chwile trwogi na widok rózgi i poważnych pytań o dobre uczynki podczas minionego roku.

Read More

DSC01921   28 listopada 2013r. odbył się w Bursie wieczór wróżb i przepowiedni andrzejkowych. Młodzież z ochotą i z podekscytowaniem korzystała z wróżb przygotowanych przez nasze cudowne wróżki. Katarzyna Kacprzak, Weronika Worach, Patrycja Kaczmarek, Karolina Badura i Patrycja Bryk przyodziane w stroje rasowych wróżek i cyganek uchylały mieszkańcom Bursy rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłości. Wróżby takie jak: magia kolorów, karta prawdę Ci powie, serce, mowa kwiatów, szpilki prawdy, tajemnicze kubeczki, kości, sekretne filiżanki wywoływały silne uczucia ekscytacji i radość na twarzach Wychowanków.

Read More

pazdziernik-miesiacem-dobroci-dla-zwierzatW ramach akcji "PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT" zakończona została zbiórka karmy i rzeczy użytecznych dla podopiecznych z tomaszowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Dopełnieniem akcji była wizyta w schronisku, gdzie młodzież przekazała dary, a także miała możliwość spędzenia czasu ze zwierzętami.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

kulinarny   21 listopada w czwartkowy wieczór sekcja kulinarna pod opieką p. A. Bernaciak przygotowała kolejny już wieczorek kulinarny, który wpisał się na stałe w tradycje naszej Bursy. Młodzież pod kierunkiem wychowawczyni ugotowała tym razem żupę meksykańską z mięsem mielonym. Był to strzał w dziesiątkę. Zupa była wyśmienita i wszystkim bardzo smakowała. Rozgrzała brzuszki w ten chłodny listopadowy wieczór.

filmowy   W dniu 26.09.2013r. rozpoczęliśmy cykl wieczorów filmowych, które są kontynuacją lat ubiegłych. Prezentowane są różne gatunki filmowe, znane filmy z klasyki filmowej, najnowsze, wyróżnione i nagrodzone. Każdy z wychowanków w repertuarze filmowym znajdzie coś dla siebie. Organizatorami wieczorów filmowych są Samorząd Wychowanków Bursy pod opieką wychowawców p. A. Bernaciak , p. E. Klimek. Spotkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem, wszyscy świetnie się bawią z dobrą zapowiedzią na przyszłość.

DSC01877"Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali". 
Janusz Korczak.

    4 listopada mieszkańcy bursy mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe biorąc udział w zorganizowanym przez p. E. Klimek i p. A. Bernaciak konkursie ortograficznym. W zmaganiach wzięło udział 10 osób: Sylwia Goska, Patrycja Bryk, Ewelina Wojteczek, Jarosław Lipski, Tomasz Przyborek, Aleksandra Maciak, Dawid Zysiak, Karolina Karaluch, Aleksandra Kowalczyk, Patrycja Królak. Trzeba przyznać, że tekst, z którym przyszło zmierzyć się uczestnikom nie należał do najłatwiejszych. Można było popełnić bardzo dużo błędów ortograficznych. Choć nikomu nie udało się napisać dyktanda bezbłędnie, młodzież i tak udowodniła, że polska – często bardzo trudna - ortografia nie jest im obca.
Poziom był bardzo wyrównany. Minimalną różnicą błędów zwyciężyła Karolina Karaluch i tym samym zdobyła tytuł Bursianego Mistrza Ortografii. Gratulujemy!
Karolina oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

   aerobik1Przykładem lat ubiegłych dbając o zdrowie i hart ducha dziewczęta z naszej Bursy uczestniczą w zajęciach z aerobiku, które odbywają się dwa razy w miesiącu. Poruszanie się w rytm muzyki stanowi sposób na doskonałe spędzanie wolnego czasu, jest przyjemne, daje dużo radości Dobrze dobrana muzyka, sprzężona z ruchem działa wybitnie ożywiająco. Wprowadza ład i porządek. Dodatkowym atutem aerobiku jest prostota układu choreograficznego stanowiącego podstawę każdego spotkania.

DSC01870   Dnia 28.10.2103r. odbyły się w naszej Bursie ,,Antyczne otrzęsiny”. Tegoroczne otrzęsiny miały charakter wydarzenia na Olimpie . Pod czujnym okiem Zeusa i pozostałych antycznych bóstw wychowankowie klas pierwszych musieli przejść długą i wyczerpującą drogę, w której musieli wykazać się wytrwałością, odwagą, mądrością, pomysłowością oraz poczuciem humoru. Wśród konkurencji znalazło się zjedzenie bezy ,wypicie mleka przez słomkę bez użycia rąk, taniec brzucha, maseczka za alg, marsz po szyszkach.

Read More

rak   16.10.2013r. mieszkanki Bursy miały możliwość wzięcia udziału w spotkaniu poświęconemu profilaktyce raka szyjki macicy, zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego. Gościem specjalnym był Pan Wojciech Zawalski - lekarz specjalista ginekolog- położnik.
   Uczestniczki spotkania z wielką uwagą i skupieniem wysłuchały wykładu, który traktował o najważniejszej wartości jaką jest zdrowie ludzkie. Rak szyjki macicy stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet. Celem akcji „Profilaktyka raka szyjki macicy” było uświadomienie zgromadzonym osobom, jak ważne dla zdrowia kobiety jest wykonywanie regularnych badań.
Prelekcje poprzedziło symboliczne wyrzucenie balonów do nieba na hasło „Mam haka na raka”.

dzienchlopaka4   Na okoliczność Dnia Chłopaka grupa dziewcząt pod opieką p. Emilii Klimek i p. Agnieszki Bernaciak zorganizowała 30 września 2013r. niespodziankę poświęcona męskiej części mieszkańców placówki. Wieczór rozpoczeliśmy od uroczystego apelu na którym Nasi panowie otrzymali drobne upominki i moc gorących życzeń z okazji ich święta. Po apelu odbyła się dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili. Wieczór upłynął w miłej  symaptycznej atmosferze.

diana-plakat-Diana25 września 2013r. grupa wychowanków pod opieką p.Emilii Klimek i p. Agnieszki Bernaciak udała się do kina „Włókniarz” w Tomaszowie Maz. na film pt. „Diana”.
Dramat biograficzny przedstawia ostatnie dwa lata życia księżnej Diany- „królowej ludzkich serc”. Zaskakująca oraz poruszająca fabuła ukazująca nieznane fakty z życia lady Di sprawiła, że z zaciekawieniem oglądaliśmy film. Wielu uczestników seansu wzruszały sceny ukazujące niezwykłą wrażliwość księżnej Walii na los innych. W drodze powrotnej panowała gwarna
i sympatyczna atmosfera. Zewsząd dobiegały komentarze odnośnie obejrzanego filmu. Wszyscy byli zachwyceni rolą Naomi Watts wcielającą się w postać głównej bohaterki. Film opowiadający o najsłynniejszej kobiecie na świecie okazał się trafnym wyborem. Już zaczęliśmy odliczać dni do kolejnego seansu!

Dnia 17 września 2013 roku odbyły się wybory do Samorządu Wychowanków Bursy. Po zgłoszeniu przez Mieszkańców swoich kandydatur przystąpiono do tajnego głosowania, mającego na celu wyłonienie osób na poszczególne stanowiska.
Przewodniczącym Samorządu Wychowanków - zdecydowaną większością głosów-został wybrany Filip Starus, Zastępcą Przewodniczącego Paweł Szczur, Skarbnikiem - Hubert Dulas, Członkami Samorządu zaś Katarzyna Kacprzak i Patrycja Bryk.

Read More

witaj szkoloW dniu 1 września 2013r. o godz. 16 00 w Bursie Województwa Łódzkiego w Tomaszowie Maz. Rozpoczął się nowy rok szkolny 2013/2014.Na rozpoczęcie przybyli oprócz Wychowanków i Grona Pedagogicznego również, bardzo licznie, Rodzice.
Szczególnie ciepło i z sympatią przywitaliśmy nowych mieszkańców. Nad przyjmowaniem wychowanków i załatwianiem formalności związanych z pobytem w Naszej placówce ,pieczę sprawowali nauczyciele :p. mgr A. Bernaciak i p. mgr M. Pietruszczak.
O godz. 17 00 p. dyrektor Jadwiga Gębska spotkała się z Rodzicami. Przekazała podstawowe informacje dotyczące pobytu młodzieży w Bursie. Zachęcała Rodziców do współpracy i angażowania się w życie placówki. Rodzice mieli okazję wypowiedzieć się w sprawie oczekiwań wobec Bursy, w anonimowej ankiecie.
Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor życzyła Rodzicom spokojnego i owocnego w sukcesy Dzieci roku szkolnego 2013/2014,
Wychowankom-nowych przyjaźni i radosnego pobytu w Bursie,
Nauczycielom - spokojnego ale zarazem twórczego i pełnego sukcesów wychowawczych nowego roku szkolnego.

logo