Warning: A non-numeric value encountered in /bursatmNEW/templates/as002073/includes/includes.php on line 78
Rok 2010/2011

Dzieje się u nas...

Oferta wykorzystania czasu wolnego dostosowana jest do potrzeb i zainteresowań młodzieży. W trosce o rozwój młodzieży organizowane są zgodnie z tradycją Bursy uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, wieczory filmowe, kulinarne, wyjścia do kina, wycieczki krajoznawcze itp.

Młodzież u nas:

Pełna pomysłów, kreatywna mająca możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień. W wolnych chwilach może tutaj wypocząć i zregenerować siły.

Ma również możliwość korzystania z boisk znajdujących się w sąsiedztwie bursy oraz miejskich placówek kulturalnych i sportowych takich jak: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, kryta pływalnia, kręgielnia, tor łyżwiarski.

Oferujemy domowe warunki:

• Pokoje estetyczne i wygodne z dostępem do Internetu.
• świetlica, sala do nauki i kuchnia bogato wyposażone w niezbędny sprzęt.
• Pomieszczenia sanitarne o dobrym standardzie.

30 września to szczególny dzień dla męskiej części mieszkańców bursy. Z tej okazji dziewczęta przygotowały dla chłopców słodką niespodziankę. Podczas uroczystego wieczoru nasi bohaterowie wysłuchali życzeń oraz mogli skosztować własnoręcznie wykonanych przez nasze zdolne koleżanki tortów. Pychota...Panowie takie Panie to skarb!

 


DRODZY RODZICE!
Rozpoczął się nowy rok szkolny, nowe sprawy, stare problemy. Inspiracją do napisania tego listu była dla mnie zatrważająco niska frekwencja rodziców na spotkaniu wrześniowym z radą pedagogiczną.
Właściwe prowadzenie procesu wychowawczego nie może odbywać się bez współpracy z rodzicami. Bezwzględny priorytet w wychowaniu młodego człowieka  ma dom rodzinny. Rodzice mają prawo do decydowania  o całym procesie wychowania dziecka, również tym jego nurcie, który dokonuje się w bursie, dlatego ZACHĘCAM do zapoznania się z PROGRAMEM WYCHOWAWCZYM bursy, do wyrażania swojej opinii o nim. Wychowawcy w swoich grupach są zobowiązani do prowadzenia obserwacji wychowanków, możecie więc Państwo od nich bądź dyrektora uzyskiwać informację i pomoc w sprawach wychowania
SZANOWNI RODZICE celami nadrzędnymi bursy są:
- wszechstronny rozwój osobowości i przygotowanie wychowanków do dorosłego życia,
- wyrównywanie poziomów edukacyjnych,
- przejęcie funkcji wychowawczej domu rodzinnego na okres pobytu wychowanka w placówce,
- kompensacja wychowania i uzupełnienie pracy wychowawczej szkoły,
- kształtowanie pożądanych postaw, systemów wartości i standardów zachowań,
- ścisła współpraca z nauczycielami, dyrektorami szkół i domem rodzinnym.
.
Młodzież mieszkająca w bursie ma zapewnioną opiekę wykwalifikowanych wychowawców, żyjących sprawami swoich wychowanków, chętnych do wysłuchania i udzielenia pomocy, zarówno w sprawach osobistych jak i szkolnych.
Społeczność bursy ma możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju przedsięwzięciach, apelach i spotkaniach z fachowcami z różnych dziedzin.
Dużą wagę przywiązujemy w naszej placówce do bazy i estetyki pomieszczeń. W roku szkolnym 2009/2010 na potrzeby wychowanków zakupiono 10 tapczanów, wymieniono stare firanki, zakupiono pościel, bursa została podłączona do Internetu, w wakacje wyremontowano korytarze i wymieniono część grzejników w pokojach młodzieży. W następnych latach planujemy remonty pokoi mieszkalnych i dalszą poprawę wyposażenia bursy.
W związku z coraz większą dewastacją mienia bursy oraz postępującą demoralizacją młodzieży,  APELUJĘ DO WAS RODZICE o włączenie się w pracę na rzecz bursy, a tym samym na rzecz WASZYCH DZIECI, które przebywają tutaj aż pięć dni w tygodniu.  Bardzo proszę Szanowni Państwo o systematyczny kontakt z wychowawcami, osobisty lub telefoniczny, rozmowy z dziećmi nt. poszanowania mienia bursy, ponieważ za szkody wyrządzone płacą rodzice, uczestnictwo w zebraniach z radą pedagogiczną i udział w życiu bursy.

DRODZY RODZICE bursa to nie, jak sądzi wiele osób, przechowalnia-to przede wszystkim kuźnia charakterów i miejsce kształtowania odpowiednich postaw moralnych.
LICZĘ NA WASZĄ POMOC.

Z poważaniem

Dyrektor Bursy Samorządu Województwa Łódzkiego
Jadwiga Gębska

27 października w Naszej bursie odbyły się otrzęsiny naszych ,,Kociaków”, czyli osób które pierwszy rok mieszkają razem z nami.  Tematem tegorocznych otrzęsin był ,,Szpital psychiatryczny’’. Najstarsi mieszkańcy przygotowali wiele ciekawych konkurencji tj. wyławianie guzików z kiślu bez użycia rąk, owijanie partnera bandażem na czas itp. Było przy tym wiele zabawy i śmiechu.
Pomimo tak trudnych konkurencji Nasze ,,kociaczki” poradziły sobie wspaniale. Na koniec odbyło się uroczyste obcięcie ogonów. W ten sposób powitaliśmy Naszych nowych mieszkańców bursy.
"... Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród
Nie damy pogrześć mowy
Polski my naród, polski my lud
Królewski szczep piastowy
Nie damy by nas gnębił wróg
tak nam dopomóż Bóg..."
  

8 listopada 2010 roku w naszej Bursie odbyła się uroczysta Akademia upamiętniająca odzyskanie przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI. Montaż słowno - muzyczny, pod kierunkiem Pani Agnieszki Bernaciak,przypomniał nam ten jakże ważny dla każdego Polaka dzień - Dzień Odzyskania Niepodległości.  Z ogromnym zaangażowaniem i powagą młodzi artyści przedstawili tło historyczne tego święta oraz recytowali wiersze z nim związane, a oprawa muzyczna podkreśliła powagę uroczystości.


NIECH TWOJE ŻYCIE ZAOWOCUJE
ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM.

Dnia 12 października 2010r.mielismy okazję gościć wolontariusza z tomaszowskiego oddziału PCK. Dzieląc się z nami własnym doświadczeniem na temat pomocy niesionej samotnym, chorym oraz ubogim, zachęcał wszystkich mieszkańców naszej bursy do odpowiedzialnego przedsięwzięcia jakim jest poświęcenie czasu i uwagi potrzebującym wsparcia oraz przyłączenia się do grona wolontariuszy.
Na zakończenie spotkania wręczyliśmy dyplom z podziękowaniami za przybliżenie idei wolontariatu.
W roku szkolnym2010/2011 Nasza Bursa przystąpiła do programu Pola Nadziei - międzynarodowej akcji, której ideą jest przede wszystkim pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów, ale także edukacja i uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzeby ludzi terminalnie chorych na chorobę nowotworową. Kampania odbywa się pod znakiem żonkila, kwiatu, który jest międzynarodowym symbolem nadziei.
pola_nadziei_fot3_2
"Pola Nadziei" są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii.

Cenny jest każdy pomysł, każde działanie, które pozwoli choremu człowiekowi łatwiej znosić cierpienie i odchodzenie z tego świata, a także czuć, że blisko niego są ludzie o wrażliwym i czułym sercu.
W ramach tej akcji zasadzono ogródku przed Bursą cebulki żonkili, które  pielęgnować będą wychowankowie, by wiosną zakwitły i służyły jako widoczny dar dla tych, którzy finansowo wspierają działalność hospicyjną.

    Dnia 22.11.2010r w Naszej Bursie odbył się kameralny wieczorek kulinarny. Uzdolnione dziewczęta pod kierunkiem wychowawczyni p. Agnieszki Bernaciak przyrządziły pyszne ciasta, które wszyscy mogli skosztować. Swoje umiejętności dziewczęta wykazały również przy dekoracji stołów. Dodatkiem do słodkich łakoci była kawa i herbata-do wyboru wedle uznania. Wypieki były bardzo pyszne, a my się świetnie bawiliśmy, bo przecież taki wieczorek to okazja nie tylko do zaspokojenia głodu, ale także do oderwania się od rutynowych popołudniowych zajęć i spędzenia mile czasu wśród licznego grona koleżanek i kolegów.

„Święty Andrzeju daj nam znać,
co się z nami będzie dziać”


    Późną jesienią, gdy wieczory stawały się coraz dłuższe, rozpoczynała się na wsi pora zalotów i kojarzenia małżeństw. Wieczory jesienne sprzyjały też wróżbom.

Wigilia świętego Andrzeja
(starożytny rybak z Betsaidy, pierwszy apostoł), przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały dowiedzieć się w tym dniu czegoś o swym przyszłym losie. Wróżby typu andrzejkowego były rozpowszechnione w całej niemal chrześcijańskiej Europie (św. Andrzej uznany jest za patrona rybaków i panien chcących szybko zmienić stan cywilny). Łączą się z wierzeniami pogańskimi, według których w tym okresie przybywają na ziemię duchy z zaświatów. Istnieje więc wtedy możliwość zapytania ich za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość.

img001Wychowankowie naszej bursy także poddali się magii tego wieczoru. W poniedziałek 29 listopada 2010 r. w półmrocznej atmosferze okrytej blaskiem płonących świec każda panna czy kawaler za pomocą wróżb mogli zapytać o swoją drugą połowę, uzyskać odpowiedź na to "kim będzie". Tradycyjna wróżba z butami wskazała nam kto pierwszy wyjdzie za mąż. Młodzież z zaciekawieniem poznawała przyszłe losy swojego życia osobistego i  zawodowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GROSZAAkcja Góra Grosza w tym roku organizowana jest po raz jedenasty. Przez te wszystkie lata w sumie zebrano ogromny fundusz – ponad 15 milionów złotych. Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
W dniach 22 listopada do 3grudnia 2010 roku odbyła się w Naszej Bursie zbiórka pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji GÓRA GROSZA. Wszystkie zebrane pieniądze przekazane zostają na rzecz podopiecznych Fundacji „Nasz Dom”.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji!!!
NIECH TWOJE ŻYCIE ZAOWOCUJE
ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM.

    Dnia 12 października 2010r.mielismy okazję gościć wolontariusza z tomaszowskiego oddziału PCK. Dzieląc się z nami własnym doświadczeniem na temat pomocy niesionej samotnym, chorym oraz ubogim, zachęcał wszystkich mieszkańców naszej bursy do odpowiedzialnego przedsięwzięcia jakim jest poświęcenie czasu i uwagi potrzebującym wsparcia oraz przyłączenia się do grona wolontariuszy.

Na zakończenie spotkania wręczyliśmy dyplom z podziękowaniami za przybliżenie idei wolontariatu.

Rysunek1
W ramach profilaktyki uzależnień w dniu 06.12.2010 r. o godz. 17.30 młodzież Bursy uczestniczyła w spotkaniu na temat’’ Dopalacze i inne środki odurzające. Spotkanie poprowadziła p. Anetta Markiewicz – przedstawiciel Stowarzyszenia ARKA NOEGO z Tomaszowa Mazowieckiego.
Młodzież podczas zajęć zapoznała się z rodzajami dopalaczy i skutkami zdrowotnymi jakie powstają na skutek ich zażywania. Uczniowie obejrzeli również film nt. dopalaczy, po którym odbyła się dyskusja, podczas której młodzież mogła wyrazić swoje poglądy i opinie nt. narkotyków - dopalaczy.
images„Przy wigilijnym stole, łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie, że dzień ten radosny,
w miłości jest poczęty…
To właśnie tego wieczoru od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku.”
    
W życiu naszej Bursy jest jeden dzień inny niż pozostałe, kiedy to spotykamy się wszyscy przy wspólnym Wigilijnym stole. W tym roku uroczystość Wieczerzy Wigilijnej odbyła się w poniedziałek 20.12.2010r . Spotkanie urozmaicone zostało programem artystycznym przygotowanym przez wychowawczynię panią mgr W.Guść, w którym brali udział mieszkańcy naszej placówki. Występ wyzwolił duże emocje wśród zebranych i zmuszał do refleksji na temat doczesnego życia oraz najważniejszych wartości, które powinny nim kierować. Po wysłuchaniu życzeń Pani  Dyrektor J. Gębskiej podzieliliśmy się opłatkiem - symbol chleba i wzajemnego przebaczenia. Na odświętnie przygotowanym stole nie zabrakło wspaniałych wigilijnych potraw. W atmosferze wzajemnej życzliwości, przy wspólnym śpiewie kolęd  spędziliśmy czas przy Wigilijnym stole. Ten niezwykły dzień na zawsze zapisał się w pamięci wszystkich uczestników.
  

Gdy Cię nie widzę, nie wzdycham nie płaczę,
Nie tracę zmysłów, kiedy Cię zobaczę
Jednakże gdy Cię długo nie oglądam,
Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam
I tęskniąc sobie zadaję pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie
?


    W poniedziałek , 14 lutego, po przypięciu symbolicznych serduszek, 4 pary w blasku świec i przy odpowiedniej muzyce rozwiązywało krzyżówki , rozsypani wyrazowe wykreślanki  i jak nietrudno się domyślić - dominowała tematyka zdecydowanie matrymonialna. A  nagrodą  dla zwycięskiej pary były  bilety do kina  na seans filmowy ,,Och Karol.” Przygotowano również Pocztę Walentynkową ,która w tym roku nie pękała w szwach, ale nie zabrakło w niej walentynek.

Sekcja kulinarna wraz z p. Agnieszką Bernaciak  w dn. 28.02.2011r wypiekała faworki według specjalnej receptury. Wspaniały aromat pieczonych słodkości  unosił się po całej bursie, kusząc wszystkich mieszkańców. Złociste faworki zachęcały do szybkiej konsumpcji .Ach cóż to był za smak!!!

Dziś jest dzień piękny, wspaniały,
Taki dzień raz się w roku zdarza,
Gdy 8 marca z gwarem wiosny
Wytryśnie z kartek kalendarza!"

 

Dzień Kobiet to święto obchodzone corocznie 8 marca jako wyraz szacunku wobec kobiet.

W związku z tym męska grupa artystyczna pod  kierunkiem wychowawczyni Agnieszki Bernaciak przygotowała miłą niespodziankę. Chłopcy stanęli na wysokości zadania. Krótkie przemówienia rozbawiły  niemal do łez a gwoździem wieczoru był powalający „teleexpress bursy” w, którym nie zabrakło uwielbienia wobec wszystkich kobiet . Wszystkie Panie i dziewczyny zostały obdarowane symbolicznym tulipankiem.W imieniu wszystkich kobiet pragniemy serdecznie podziękować za trud włożony w przygotowanie tego niezapomnianego dnia
Wasze koleżanki.  :)

KRGIELANIA

22.03.11r. społeczność bursy udała się na kręgielnię. Taka forma rozrywki, zabawy ale i sportu jaką niewątpliwie  są kręgle, przypadła wszystkim do gustu. Była to godzina świetnej zabawy. Jak to zwykle bywa w sporcie nie zabrakło również odrobiny rywalizacji. Na sali nieustannie pobrzmiewały okrzyki radości, uczestników gry jak i kibicujących nie opuszczał dobry humor.  Wyjście na kręgielnię  pozwoliło oderwać się od codziennych obowiązków, zmartwień, przyjemnie spędzić czas w miłym towarzystwie.

 

 

 

 

 

W poniedziałkowy wieczór 4 kwietnia 2011r. zorganizowano w Naszej bursie karaoke pod kierunkiem wychowawczyń p. Agnieszki Bernaciak, p. Emilii Klimek, p. Wioletty Guść.  Ta forma rozrywki pozwoliła mile spędzić czas, oraz jest doskonałą zabawą pozwalającą pokazać uczestnikom swoje możliwości wokalne, bo przecież "śpiewać każdy może i nie tylko.. Różnorodność śpiewanych piosenek nie była zaskoczeniem, bo "nie ładne co ładne tylko ładne to, co się komu podoba" a gusty są wielorakie. I zgodnie z tym stwierdzeniem mogliśmy usłyszeć oryginalne wykonania takich piosenek jak m.in. "Bara,Bara" (Piosenki biesiadne), "Chodż pomaluj mój świat" (Dwa plus jeden), "Nie mogę Ci wiele dać" (Perfect), "Marchewkowe pole" (Lady Pank), "Facet to świnia" (Big Cyc), "Cicha woda" (Piosenki biesiadne), "Statki na niebie' (De Mono), "Czerwony jak cegła" (Dżem), "W dzień gorącego lata" (Big day), "Gdybym miał gitarę" (Piosenki biesiadne), Sekcja kulinarna pod kierunkiem p. Agnieszki Bernaciak przygotowała na to spotkanie przepyszną sałatkę jarzynową ,oraz kolorowe wiosenne kanapki.  Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nie zbrakło podziękowań dla  tegorocznych absolwentów  za ich pracę na rzecz placówki, a także za wspólnie przeżyte miłe chwile.. Do grupy tej należą:

Monika Anteczek , Patrycja Świderek, Agnieszka Kowalska, Milena Jakóbczyk ,Katarzyna Józefczak, Aleksandra Sitkowska, Aleksandra Andrychiewicz, Joanna Zdanowska, Joanna Wagacz, Agata Wagacz, Małgorzata Świąder, Jowita Sobczyńska , Monika Piekarska,Robert Worach, Michał Pawlak, Marcin Janas.

Życzymy im, by w swym dojrzałym życiu mądrze podejmowali trud walki, który to wzmocni ich i uczyni zdolnymi do lotu.

We wtorek 19.04.2011r w Naszej bursie odbyło się spotkanie młodzieży z kosmetyczką. Podczas spotkania wychowankowie dowiedzieli się , jak:

  • Prawidłowo zadbać o cerę wiosną?
  • Jakie są rodzaje cery?
  • Jak dbać o cerę w wieku młodzieńczym?
  • Jakie problemy skórne występują w wieku młodzieńczym, jak ich unikać , oraz jak je zwalczać?
  • Jakich kosmetyków używać do poszczególnych rodzajów skóry?
  • Jakie zasady stosować  przy wykonywaniu makijażu, demakijażu?

Ponadto prelegentka przypomniała też o ogromnej roli lekarza dermatologa pomocnego w rozwiązywaniu problemów ze skórą.

Po zakończonym wykładzie p. kosmetyczka udzielała dziewczętom indywidualnych wskazówek, jak radzić sobie z cerą tłusta, bądż  z trądzikową, jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać.

W spotkaniu udział wzięło liczne grono młodzieży(w tym także chłopcy), które z zainteresowaniem wysłuchało wykładu i sprawiało wrażenie bardzo zadowolonych z uzyskanej wiedzy.

   W dniu 27.05.2011r odbyło się zebranie z rodzicami wychowanków mieszkających w Bursie. Przedstawiciele sekcji działających w Naszej placówce zapoznali z zadaniami  i celami  poszczególnych sekcji. Omówione zostały problemy opiekuńczo –wychowawcze tj; palenie papierosów, braki w zakresie kultury życia codziennego, utrzymania ładu i porządku na terenie Bursy ,poszanowania mienia, tym samym  wskazując na możliwości przeciwdziałania niepowodzeniom szkolnym i wychowawczym.
Dziękujemy rodzicom za przybycie i zapraszamy pozostałych do odwiedzenia naszej placówki.logo