Warning: A non-numeric value encountered in /bursatmNEW/templates/as002073/includes/includes.php on line 78
Rok 2009/2010

Dzieje się u nas...

Oferta wykorzystania czasu wolnego dostosowana jest do potrzeb i zainteresowań młodzieży. W trosce o rozwój młodzieży organizowane są zgodnie z tradycją Bursy uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, wieczory filmowe, kulinarne, wyjścia do kina, wycieczki krajoznawcze itp.

Młodzież u nas:

Pełna pomysłów, kreatywna mająca możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień. W wolnych chwilach może tutaj wypocząć i zregenerować siły.

Ma również możliwość korzystania z boisk znajdujących się w sąsiedztwie bursy oraz miejskich placówek kulturalnych i sportowych takich jak: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, kryta pływalnia, kręgielnia, tor łyżwiarski.

Oferujemy domowe warunki:

• Pokoje estetyczne i wygodne z dostępem do Internetu.
• świetlica, sala do nauki i kuchnia bogato wyposażone w niezbędny sprzęt.
• Pomieszczenia sanitarne o dobrym standardzie.

   Tradycyjnie samorząd naszego internatu po okresie adaptacji nowych wychowanków organizuje tzw. otrzęsiny. W tym roku szkolnym odbyły się one  7 października 2009 roku.
Uczestnikami imprezy byli wszyscy wychowankowie bursy, dyrektor bursy Jadwiga Gębska, wychowawcy: Wioleta Guść Emilia Klimek. Nasze "koty" po prezentacji oraz licznych konkursach i zabawach złożyli przysięgę i stali się pełnoprawnymi wychowankami bursy.


[wiecej zdjęć z otrzęsiny]
Nowym wychowankom życzymy dobrych wyników w nauce oraz powodzenia, a także by się dobrze czuli w naszej bursie.
Do grona wychowanków zostali uroczyście przyjęci następujący uczniowie: Anna Tomczyk, Ewelina Szpakowska ,Wioletta Kubecka, Monika Augustyńska, Justyna Wójcik ,Ewelina Przybyłek, Sylwia Rydz, Milena Mierzwa, Katarzyna Mierzwa, Bernadetta Łaska, Weronika Karwat ,Magdalena Karwat, Ewa Miniatorska, Klaudia Sołdon, Paulina Marczak, Natalia  Marczak, Monika Piekarska, Łukasz Kacprzak, Michał Łopatka, Hubert Kośka.

resized_99

     Późną jesienią, gdy wieczory stawały się coraz dłuższe, rozpoczynała się na wsi pora zalotów i kojarzenia małżeństw. Wieczory jesienne sprzyjały też wróżbom.
Wigilia świętego Andrzeja (starożytny rybak z Betsaidy, pierwszy apostoł), przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały dowiedzieć się w tym dniu czegoś o swym przyszłym losie. Wróżby typu andrzejkowego były rozpowszechnione w całej niemal chrześcijańskiej Europie (św. Andrzej uznany jest za patrona rybaków i panien chcących szybko zmienić stan cywilny). Łączą się z wierzeniami pogańskimi, według których w tym okresie przybywają na ziemię duchy z zaświatów. Istnieje więc wtedy możliwość zapytania ich za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość.
Wychowankowie naszej bursy także poddali się magii tego wieczoru. W czwartek 26 listopada 2009 r. każda panna czy kawaler za pomocą wróżb mogli zapytać o swoją drugą połowę, uzyskać odpowiedź na to "kim będzie". Tradycyjna wróżba z butami wskazała nam kto pierwszy wyjdzie za mąż. Nie obyło się również bez lania wosku.Zgodnie z tradycją pamiętaliśmy o magicznych słowach wypowiadanych przed każdą wróżbą „Święty Andrzeju, daj mi znać, co się ze mną będzie dziać” lub „Co się uleje, to będzie.”
A oto kilka przysłów związanych z dniem św. Andrzeja:
„Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi”
„Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”
„Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”
„Na świętego Andrzeja jest dla dziewcząt nadzieja”

Chociaż na wróżby andrzejkowe należy spojrzeć z przymróżeniem oka, to z pewnością każdy z niecierpliwością będzie czekał następnych "Andrzejek".

Jak ważna jest pamięć i powtarzalność w tradycji .
Każdego roku ubieramy choinkę, pieczemy ciasta z makiem, zasiadamy do wigilii,
adorujemy żłóbek w kościele, śpiewamy kolędy
Niech nie powtarza się chłód Betlejem, a tylko jego miłość.

   Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej placówki, w tygodniu przedświątecznym organizowana jest uroczysta kolacja wigilijna. W tym roku odbyła się 14grudnia.  Tradycja jest tradycją i tak jat to zwykle bywa, przepyszne dania wigilijne królowały na naszym stole, a wśród nich oczywiście karp, ryba po grecku, łazanki z makiem, pierogi z kapustą i grzybami.
   W dostojny nastrój wieczerzy wigilijnej wprowadziła nas młodzież , która pod kierunkiem p. Wioletty Guść, Emilii Klimek przedstawiła Jasełka , opowiadające historię wigilijną polskimi kolędami.

 
Pani dyrektor Jadwiga Gębska powitała zaproszoną panią dyrektor szkoły policealnej Samorządu Województwa Łódzkiego, wychowawców, oraz młodzież bursy. podziękowała wychowawczyniom  za przygotowanie uroczystej kolacji, a następnie złożyła życzenia i przeszliśmy do najważniejszej tradycji.  Podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia świąteczne i noworoczne.
Wigilia zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd.

    W dniu 20 stycznia odwiedził naszą placówkę  aspirant Marek Orzelski z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim.  Tematem spotkania była odpowiedzialność karna osób nieletnich. Policjant wyjaśnił kim jest osoba nieletnia, jaka jest różnica między przestępstwem a wykroczeniem, jakie czyny karalne popełniane są najczęściej przez nieletnich oraz w jakich sytuacjach wszczyna się przeciwko młodym ludziom postępowanie o demoralizację.  Uświadomił wszystkim, że z chwilą ukończenia 13 roku życia stajemy się odpowiedzialni za swoje czyny. Funkcjonariusz  przestrzegał również przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu. Poruszony został temat cyberprzemocy, a co za tym idzie odpowiedzialności prawnej nieletnich za przestępstwa komputerowe. Spotkanie odbyło się w miłej przyjemnej atmosferze. Pan policjant chętnie odpowiadał na nasze pytanie. Każdy mógł zapytać o co tylko chciał. Po zakończeniu prelekcji w imieniu wszystkich zgromadzonych osób został wręczony panu policjantowi przez przewodniczącą bursy dyplom z podziękowaniami.

W poniedziałek 8.III.2010r w Bursie Samorządu Województwa Łódzkiego odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet.
Męska część wychowanków wraz z wychowawcą p. Dominikiem Kozarem przygotowała krótkie wystąpienie dla uczczenia święta, o którym co roku powinien pamiętać każdy mężczyzna. Wychowankowie bursy pokrótce przedstawili historię Dnia Kobiet, by  póżniej słowami wybitnych poetów oddać swój zachwyt nad urokami płci, które nie bez pozorów nazywa się piękną. Cały apel nie trwał długo, ale z pewnością był miłym uwieńczeniem tego, pięknego nie tylko dla kobiet dnia.
W dniu 22.01.2010r odbyło się spotkanie profilaktyczne z położną p. Katarzyną Czajkowską. Temat spotkania to ,,Co każda młoda kobieta powinna wiedzieć o:
-fizjologii kobiety
-antykoncepcji
-profilaktyce chorób układu rozrodczego
-samokontroli i samobadaniu piersi.’’

Celem spotkania było rozwianie wątpliwości i uzyskanie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.
     W dniu 10.03.2010r. młodzież Bursy SWŁ wzięła udział w spotkaniu profilaktycznym, któremu przewodniczył p. Janusz Dziubałtowski z Centrum  Młodzieżowego ,,LIDER’’ przy Stowarzyszeniu ,,ALA’’. Spotkanie miało na celu przybliżenie młodzieży skutków , jakie niosą za sobą uzależnienia. W pierwszej części wychowankowie obejrzeli spektakl profilaktyczny poświęcony uzależnieniom pt: ,,Ja…, Ty…, My…, Wy…, Oni…’’ W wykonaniu młodzieży z Centrum Młodzieżowego Lider. W dalszej części zostali zapoznani z wieloma interesującymi informacjami na temat : przemocy domowej, osoby uzależnionej, współuzależnionej.  Zainteresowanie młodzieży wyżej wymienionym tematem było ogromne , świadczyć o tym może dyskusja , która wywiązała się między prowadzącym a młodzieżą. Na zakończenie p. J.Dziubałtowski zachęcał młodzież do aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez między innymi uczestnictwo w zajęciach teatralnych.

    W dniu 26. 04.2010 odbył się konkurs na „NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO MIESZKAŃCA BURSY’’ Po wcześniejszym tajnym głosowaniu wyłoniono następujące kandydatury: Klaudia Ziętara, Bernadetta Łaska, Agnieszka Kowalska, Joanna Zdanowska, Joanna Wagacz, Paweł Petrus, Robert Worach, Hubert Kośka, Przemysław Bartos, Łukasz Kacprzak. Jury konkursu w składzie p. dyrektor Jadwiga Gębska, p. Wioletta Guść, wychowankowie bursy  Aleksandra Andrychiewicz, Marcin Janas.


Kandydatów poddano licznym konkurencjom między innymi: malowanie paznokci dziewczętom , wiązanie krawatu, taniec w parach na gazecie, robienie pompek, hula –hop, sztuka robienia dobrej miny po zjedzeniu cebuli,  cytryny i jabłka.

    Po burzliwych naradach i po podliczeniu głosów najsympatyczniejszymi mieszkańcami bursy zostali Joanna Zdanowska i Hubert Kośka zwycięzcy dostali dyplomy i nagrody rzeczowe, również pozostali kandydaci otrzymali drobne upominki.

   29  kwietnia 2010r.W Bursie Samorządu Województwa Łódzkiego zaprezentowano pokaz udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, wypadkach i zdarzeniach, które występują w życiu codziennym. Uczestnicy pokazu  wychowankowie bursy dowiedzieli się i zobaczyli jak i w jaki sposób skutecznie i szybko działać w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Sami również, mogli wypróbować własnych sił, umiejętności i wiedzę podczas ćwiczeń praktycznych.
Zaprezentowano sposoby udzielania pierwszej pomocy w poszczególnych przypadkach, takich jak: omdlenia, złamania kończyn, zadławienia, padaczka i resuscytacja krążeniowo - oddechowa. Instruktażu udzielali uczniowie Szkoły Policealnej Samorządu Województwa Łódzkiego II roku Ratownik Medyczny.
Ćwiczenia prowadzone były z wykorzystaniem fantomu oraz sprzętu i materiałów opatrunkowych.

   W dn. 27.05.2010r młodzież pod kierunkiem wychowawców pani Wioletty Guść i pani Agnieszki Bernaciak wystawili inscenizację pt ,,WESELE GIMNAZJALISTÓW’’.
Parę młodą zagrali Aleksandra Andrychiewicz i Robert Worach. Ceremonii towarzyszyły, obrzędy,  tradycyjne stroje ludowe zabawa ludowa, przyśpiewki i góralskie piosenki ,,Hej bystra woda”, ,,Karolinka” , ,,Szła dzieweczka do laseczka” Jak przystało na wesele goście dobrze się bawili a wszyscy aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

logo