Warning: A non-numeric value encountered in /bursatmNEW/templates/as002073/includes/includes.php on line 78

Warning: A non-numeric value encountered in /bursatmNEW/templates/as002073/includes/includes.php on line 78
dla rodzicow

Dzieje się u nas...

Oferta wykorzystania czasu wolnego dostosowana jest do potrzeb i zainteresowań młodzieży. W trosce o rozwój młodzieży organizowane są zgodnie z tradycją Bursy uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, wieczory filmowe, kulinarne, wyjścia do kina, wycieczki krajoznawcze itp.

Młodzież u nas:

Pełna pomysłów, kreatywna mająca możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień. W wolnych chwilach może tutaj wypocząć i zregenerować siły.

Ma również możliwość korzystania z boisk znajdujących się w sąsiedztwie bursy oraz miejskich placówek kulturalnych i sportowych takich jak: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, kryta pływalnia, kręgielnia, tor łyżwiarski.

Oferujemy domowe warunki:

• Pokoje estetyczne i wygodne z dostępem do Internetu.
• świetlica, sala do nauki i kuchnia bogato wyposażone w niezbędny sprzęt.
• Pomieszczenia sanitarne o dobrym standardzie.

więż z dzieckiemBycie rodzicem jest… jak praca na pełny etat, przez cały czas. Plus ciągle godziny nadliczbowe. Mitchard Jacquelyn

Najważniejszym i zarazem najtrudniejszym wyzwaniem w życiu człowieka jest zbudowanie rodziny i wychowanie dzieci. Jest to zadanie bardzo trudne, gdyż nikt nie dołącza żadnej instrukcji obsługi, nie ma przepisu czy konkretnych wskazówek, jak być dobrym mężem/żoną ani jak być dobrym rodzicem (Eyre, 1996).
Rodzice powinni zaspokajać podstawowe potrzeby psychospołeczne swojego dziecka tj. miłość, akceptacja i poczucie bezpieczeństwa, które sprawiają, że czuje się ono kochane, dowartościowane, pełne wiary we własne możliwości, czują się po prostu szczęśliwe. Jak pisze w swojej książce Maria Braun–Gałkowska (2008): „żeby dziecko mogło się dobrze rozwijać, musi być otoczone miłością i musi odczuwać, że do kogoś należy, jest dla kogoś najważniejsze”. W każdym okresie życia rodzice stanowią dla dziecka wzory osobowe, to dzięki nim dziecko zdobywa swój własny system wartości. To właśnie od rodziców, od postaw wychowawczych i od stylu wychowania jaki prezentują zależy jak będzie rozwijało się dziecko, dlatego bardzo ważne jest, by mądrze wprowadzić je w otaczający świat.

Pamiętajmy o tym.


Świat dzisiaj stanął na głowie. Jesteśmy codziennie z naszymi dziećmi w domach, a to jest niestety częsty powód do nieporozumień, niepotrzebnych emocji, frustracji, lęku.. Czasami powiemy coś za dużo…a później tego żałujemy
Właśnie teraz jest czas, aby budować emocjonalną więź z Naszymi dziećmi. Za chwilkę może okazać się, że jest za późno.
„Jeżeli spędzasz czas ze swoimi dziećmi teraz, one kiedyś będą spędzać czas z Tobą. Jeżeli kochasz je teraz, będą kochały Cię w przyszłości. Jeżeli mówisz do nich teraz, będą kiedyś Cię słuchać. Jeśli słuchasz swoich dzieci teraz , w przyszłości będą do ciebie mówiły. Jeśli przytulasz je teraz, kiedyś one przytulą Ciebie. Jeśli jesteś dostępny, kiedy dzieci cię potrzebują, podtrzymuje to Waszą więź”
Dottie Mcdawell

6 KROKÓW DO BUDOWANIA EMOCJONALNEJ WIĘZI Z DZIECKIEM
WEDŁUG JOSHA MCDOWELLA
1. Afirmowanie czyli odczuwanie emocji dziecka, wejście w jego świat uczuć: „Cieszę się z Tobą”, „Rozumiem ,że jest ci przykro”, „wyobrażam sobie jak Cię to zabolało”. Nie zaprzeczaj emocjom dziecka. Kiedy zrozumiesz jego emocje, to ono wie, że jest zrozumiane przez ciebie. Bądź przy tym autentyczny.
2. Akceptacja Kochaj dziecko bezwarunkowo. Akceptuj to kim jest, nie za to jakie ma osiągnięcia, czy realizuje nasze wymagania i odnosi sukcesy. Podkreślaj zaangażowanie i wkład pracy nawet wtedy, kiedy dziecko ponosi porażkę.
3. Docenienie „Dziękuję, że wytarłeś kurze”, „Jestem wdzięczna, że pomogłeś mi przy obiedzie”. Im bardziej wyłapiemy pozytywne działania, tym mniejsza potrzeba dyscyplinowania. Sama reprymenda nie działa jest oskarżeniem. Buduj pozytywny obraz dziecka w każdej sytuacji.
4. Dostępność „Teraz nie mam czasu”, „Może później porozmawiamy”, :Spieszę się” .Używanie takich stwierdzeń, może dawać sygnał: „ nie jestem ważny dla rodziców”
Kiedy jesteśmy dostępni dziecko rozumie, że w każdej sytuacji może się do ciebie zwrócić, przyjść i będziesz dla niego. Wie, że jest ważniejszy niż praca, niż inni ludzie, że jest kochany.
5. Współodczuwanie Jeżeli pokazujemy dziecku, że też jesteśmy do pokochania, potrzebujemy przytulenia, czułości, to wiemy, że nasze dziecko też tego potrzebuje. Kiedy mówimy dzieciom, że je kochamy, obejmujemy, przytulamy wówczas tworzymy początek więzi i budujemy podstawy do życia w rodzinie. Twórz atmosferę miłości i wzrastaj w niej razem z dzieckiem
6. Gotowość do rozliczenia Zawsze staraj się określać zasady, stawiać ograniczenia i uczyć dzieci gotowości do rozliczenia. Wtedy odbierają zasady jak nagrodę bo zaufaliśmy im i powierzyliśmy kontrolę.
Jaka jest Twoja relacja z dzieckiem? Który z 6 kroków wydaje się najbardziej pomocny? Zastanów się, w jaki sposób mógłbyś poprawić Wasze relacje.
Zacznij od doceniania, od wczucia się w emocje dziecka, nie zaprzeczaj, zrozum.


Katarzyna Sobolewska- wychowawca

Internet staje się, a może wręcz stał się naturalnym środowiskiem dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie coraz więcej czasu spędzają przed komputerem lub ekranem telefonu komórkowego. Nowe technologie niosą ze sobą wiele fantastycznych, rozwijających możliwości, ale mogą stanowić też zagrożenie.
W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie, zwracamy się z prośbą o szczególne zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego zachowania Państwa dzieci
w Internecie.
Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku od 4-14 lat używa komputera do grania, a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry wideo. Gry komputerowe mogą: wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie. Jednak nadmierne korzystanie z nich może powodować problemy z koncentracją uwagi, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do uzależnienia.
Pamiętajmy! Nie wszystko, co pojawia się w Internecie, chociaż modne, jest bezpieczne i rozsądne. Dlatego też konieczna jest nasza czujność, prawidłowy nadzór rodzicielski, ale też rozmowa z dzieckiem na ten temat.

Read More

Warto poszerzać swoją wiedzę na temat narkotyków. Wtedy łatwiej przekonać dziecko o ich szkodliwości używając rzeczowych argumentów.

W każdej księgarni z pewnością można znaleźć wiele pozycji na temat narkotyków i narkomanii, a także poradników dotyczących problemów wychowawczych. Niektóre z nich przedstawiamy poniżej:

Co warto przeczytać:

  • Ralph I.Lopez „Twój nastolatek- zdrowie i dobre samopoczucie”
  • Ruth Maxwell „Dzieci, Alkohol, Narkotyki
  • T.Dimoff,SCarper „Jak rozpoznać czy dziecko sięga po narkotyki”
  • Melanie McFadyen „Narkotyki- wiedzieć więcej”
  • Informacje w Internecie na stronie: www.narkomania.org.pl

 

Informacje, zawarte poniżej są adresowane do wszystkich Rodziców naszych wychowanków. Być może porady tu zawarte dla wielu osób są oczywiste, ale być może dla niektórych okażą się pomocne i będą miały decydujący \wpływ na to, czy dziecko sięgnie po NARKOTYKI.

Być rodzicami nastolatka nie jest łatwo. Jeżeli jednak rozumie się i pamięta, że okres dorastania jest tak samo trudny dla rodziców, jak i dla dziecka- to połowa sukcesu.

Większość rodziców najbardziej boi się okresu, kiedy dziecko zaczyna dorastać. Zaczyna wtedy wymykać się spod kontroli, buntuje się, poszukuje nowych doświadczeń, a rodzice czują się bezradni, w dodatku mniej ważni dla dziecka niż jego rówieśnicy.

Nie ma prostych i skutecznych recept na to, jak całkowicie uchronić dziecko przed narkotykami, ale jedno jest pewne: IM LEPSZY KONTAKT Z DZIECKIEM, TYM ŁATWIEJ USTRZEŻEMY JE PRZED NARKOTYKAMI.

Read More

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami Ewaluacji - 

idocument 1 5

Raport.pdf

logo