Warning: A non-numeric value encountered in /bursatmNEW/templates/as002073/includes/includes.php on line 78
Rok 2016/2017

Dzieje się u nas...

Oferta wykorzystania czasu wolnego dostosowana jest do potrzeb i zainteresowań młodzieży. W trosce o rozwój młodzieży organizowane są zgodnie z tradycją Bursy uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, wieczory filmowe, kulinarne, wyjścia do kina, wycieczki krajoznawcze itp.

Młodzież u nas:

Pełna pomysłów, kreatywna mająca możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień. W wolnych chwilach może tutaj wypocząć i zregenerować siły.

Ma również możliwość korzystania z boisk znajdujących się w sąsiedztwie bursy oraz miejskich placówek kulturalnych i sportowych takich jak: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, kryta pływalnia, kręgielnia, tor łyżwiarski.

Oferujemy domowe warunki:

• Pokoje estetyczne i wygodne z dostępem do Internetu.
• świetlica, sala do nauki i kuchnia bogato wyposażone w niezbędny sprzęt.
• Pomieszczenia sanitarne o dobrym standardzie.

IMG 20170608 202355Koniec roku szkolnego to czas podsumowań. W Bursie to czas podsumowania całorocznej pracy opiekuńczo - wychowawczej. Na zakończenie pobytu w placówce, na uroczystym apelu podziękowano zgromadzonej młodzieży za wzajemną współpracę, zaangażowanie w życie Bursy oraz pracę charytatywną.
Wychowankowie, którzy w sposób szczególny wyróżnili się swoją postawą oraz aktywnością otrzymali podziękowania oraz nagrody. Rozstrzygnięto także konkurs czystości.
Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji!!!

Read More

IMG 20170528 214130    31 maja to ,,Światowy Dzień bez Papierosa”. Święto to, stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.
W związku z tym, w dniach 24-30 maja 2017 roku, wychowankowie naszej Bursy mieli możliwość zapoznania się z wystawką antytytoniową pt. ,,Cała prawda o papierosie” udostępnioną przez Powiatową Stację Sanitaro-Epidemiologiczną w Tomaszowie Mazowieckim.
Z informacji , zamieszczonych na 13 planszach edukacyjnych, młodzież dowiedziała się o historii papierosów i palenia, o składzie dymu tytoniowego, poznała skutki i przyczyny palenia oraz ogólne straty tego zgubnego nałogu.
Wystawkę zorganizowała pani Wioletta Guść.

bo2017Budżet Obywatelski Samorządu Województwa Łódzkiego 2018 to nowa propozycja, której celem jest włączenie mieszkańców województwa łódzkiego do decydowania
o przeznaczeniu części jego budżetu na wybrane przez nich zadania. Dzięki pomysłowości i kreatywności obywateli naszego województwa można zrealizować przedsięwzięcia, które pozwolą na nowo ukazać obszary współpracy i umocnić wspólnotowe więzi. Jego celem jest też wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i przynależności do blisko 2,5 mln społeczności Ziemi Łódzkiej.

Read More

IMG 1522   24.05.2017r. sekcja kulinarna pod kierunkiem opiekuna p. Agnieszki Bernaciak i zaproszonej na zajęcia p. Roksany Mazurek nauczyciela z ZSP nr. 2 zorganizowała i przeprowadziła wieczorek kulinarny pt.,,Chińszczyzna –sposób n a szybkie i dobre jedzenie”. Wspólne gotowanie to nie tylko sposób spędzenia wolnego czasu w gronie koleżanek i kolegów, ale również okazja do wzajemnego poznania się. Wszyscy świetnie się bawili. Zajęcia zakończyły się wspólnym posiłkiem, w trakcie którego degustowane były przygotowane potrawy. Jedzenie w mgnieniu oka zniknęło ze stołu… I tak po raz kolejny nasza młodzież udowodniła, że gotowanie to wspaniała przygoda.

Read More

IMG 1443    Dnia 23.05.2017r. z okazji Dnia Bursiaka mieszkańcy Naszej Bursy uczestniczyli w ognisku, które odbyło się w Ośrodku Rehabilitacji przy ul. Jana Pawła. Bardzo liczna grupa uczniów wyraziła chęć udziału w takiej imprezie z czego się bardzo cieszymy. Podczas ogniska można było zjeść pyszną kiełbaskę, upiec chlebek. W czasie biesiady młodzież świetnie się bawiła, grała w kalambury, chowanego. Nie zabrakło oczywiście dobrego humoru, jak i wspomnień z całorocznego pobytu w Bursie. Majowa pogoda na szczęście też dopisała.

Read More

IMG 1290   Od początku roku szkolnego mieszkańcy naszej Bursy mają możliwość uczestnictwa w warsztatach plastycznych. Celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych, a także twórczej aktywności oraz ekspresji wychowanków. Uczestnicy warsztatów poznają różnorodne, ciekawe techniki plastyczne np. decoupage, shabby chic, scrapbooking. Dzięki odrobinie wyobraźni powstają małe dzieła sztuki, które są oryginalną dekoracją wnętrz Bursy, a także miłym upominkiem dla bliskich.

Read More

IMG 14041200„Jutro popłyniemy daleko,
jeszcze dalej niż te obłoki,
pokłonimy się nowym brzegom,
odkryjemy nowe zatoki”.
K.I Gałczyński

24 kwietnia uroczyście pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów. W bieżącym roku szkolnym mury naszej Bursy opuści 14 osób. W podziękowaniu za wspólnie przeżyte chwile, przygotowano dla maturzystów wiele niespodzianek. Był to dzień pełen wspomnień i wzruszeń. Maturzyści obejrzeli m. in. program artystyczny przygotowany przez ich młodszych kolegów. Miłym akcentem była prezentacja zdjęć wychowanków z okresu ich zamieszkiwania w placówce.

Read More

IMG 1352W celu kultywowania folkloru i tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, a także rozwijania wrażliwości estetycznej i uzdolnień plastycznych wychowanków, zorganizowany został w naszej Bursie konkurs na najpiękniejszą pisankę wielkanocną.
Do konkursu zgłosiło się 7 osób . Uczestnicy zastosowali różnorodne techniki zdobienia jaj.
Po raz kolejny potwierdziło się, że mamy bardzo zdolną i utalentowaną młodzież. Poziom prac był niezwykle wyrównany i wybór spośród nich tych najlepszych, okazał się bardzo trudny. Przy ocenie jury zwróciło uwagę na poziom trudności wykonania, oryginalność, pomysłowość, wkład pracy oraz ogólne wrażenie estetyczne.

Read More

IMG 1368   Tradycyjnie przed Świętami Wielkanocnymi, dnia 11 kwietnia 2017r., młodzież Naszej Bursy wraz z opiekunem p. Agnieszką Bernaciak odwiedziła mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polnej. Mieszkańcy mieli okazję do wysłuchania krótkiego występu w wykonaniu dzieci i wzajemnego złożenia życzeń świątecznych. Seniorzy otrzymali również stroiki i kartki własnoręcznie wykonane przez dzieci i młodzież z tomaszowskiego Klubu ,,Żonkil”. Upominki dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w postaci lampionów wykonała sekcja kulturalno oświatowa pod kierunkiem p. Emilii Klimek.

Read More

zonkilaW niedzielę 02 kwietnia 2017r. tradycyjnie po raz kolejny, młodzież Naszej Bursy aktywnie włączyła się w kwestę żonkilową zorganizowaną przy Parafii Św. Antoniego w Tomaszowie Maz. Młodzież po mszy świętej sprzedawała żonkile - kwiaty powszechnie kojarzące się z wiosną, będące symbolem radości i nadziei w walce z nieuleczalną chorobą. Hojność, ofiarność, empatia mieszkańców, jak zwykle zachwyciła oraz wzruszyła wolontariuszy. Całkowity dochód z kwesty zostanie przeznaczony na budowę tomaszowskiego hospicjum.
Najpiękniej i najserdeczniej dziękujemy darczyńcom za ofiary, wolontariuszom: Agnieszce Bigos, Sylwii Goska, Anecie Kłodzie, Mikołajowi Kopeć za poświęcony czas i gorące serca.
Gorąco zapraszamy na kolejną żonkilową kwestę już za rok!

IMG 1254   15 marca w naszej Bursie odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Moje bajki z dzieciństwa” . Do konkursu przystąpiło 7 wychowanków : Patrycja Karwat, Dawid Lange, Magdalena Kalinowska, Anna Majcher, Karolina Zielińska, Marcin Kacprzak oraz Dominik Szewczyk. Młodzi artyści prezentowali wiersze Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu oraz uzasadnionym strojem. Każdy występ nagrodzony został przez publiczność wielkimi brawami. Wybór laureatów był bardzo trudny, gdyż wszystkie wiersze były ciekawie i barwnie zaprezentowane. Jurorzy oceniali interpretację, dykcję, oddziaływanie na odbiorców i ogólny wyraz artystyczny. Po dłuższych naradach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.
I miejsce – Magdalena Kalinowska

Read More

IMG 20170316 17232316 marca 2017r. wychowankowie naszej Bursy uczestniczyli w spotkaniu z doradcą zawodowym, p. M. Głogowską, z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Tomaszowie Maz. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość sprawdzenia własnych zainteresowań zawodowych, predyspozycji odnośnie wybranego zawodu, podzielić się wątpliwościami towarzyszącymi wyborom, podyskutować i porozmawiać ze specjalistą.

Read More

8marcaTradycyjnie 8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet, dzień pełen uśmiechu, dobrych słów, życzliwości…dzień pełen kwiatów.
Chłopcy z tej okazji życzyli wszystkim Paniom i Koleżankom, najgoręcej i najmocniej, jak tylko potrafili czułości i wrażliwości. „Aby zawsze uśmiech rozpromieniał Wasze twarze i byście zawsz były doceniane”
Nasze kobietki obdarowane zostały pięknymi kwiatami i słodkościami. Podczas tego wieczoru słychać było w tle najpiękniejsze polskie piosenki o kobietach:
„Bo z dziewczynami nigdy nie wie oj nie wie się,
czy dobrze jest czy może jest może jest już źle”….
Dzień Kobiet odbył się pod opieką p. Katarzyny Sobolewskiej- opiekuna Samorządu Wychowanków.

IMG 1180Jak ważną rolę odgrywa książka w życiu człowieka nie trzeba pisać. Książki rozwijają wyobraźnię, zainteresowania, zwiększają zasób słów, uczą ortografii, a oprócz tego są wspaniałym sposobem na nudę, stanowią ciekawą alternatywę spędzania czasu wolnego.
Mając na uwadze niezliczone korzyści jakie niesie za sobą czytanie książek, celem propagowania czytelnictwa wśród młodzieży wraz z początkiem nowego semestru ogłoszona została w Bursie zbiórka nowych i używanych książek. Do akcji włączyli się zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy placówki.

Dzięki Waszej hojności i wrażliwości Biblioteczka Bursy wzbogaciła się o nowe pozycje. Wśród przekazanych książek znalazły się lektury szkolne, literatura piękna, popularnonaukowa, poradniki.

Wszystkim którzy włączyli się do akcji dziękujemy i zapraszamy do korzystania ze zbiorów Biblioteczki.:-) Na pewno każdy miłośnik książek znajdzie coś dla siebie ! Inicjatorem akcji była p. E. Klimek.

Natalia Przyborek reprezentowała naszą Bursę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim i Historycznym dla Burs i Internatów pt. ”Wilcze tropy Żołnierzy Wyklętych”. Celem konkursu było upamiętnienie życia, walki i śmierci „Żołnierzy Wyklętych” w jednej z wybranych form literackich: wiersz, opowiadanie lub komiks.W konkursie wzięli udział młodzi ludzie z wielu polskich miast tj.: Bychawa, Lublin, Ostrowiec Świętokrzyski, Poznań, Przemyśl, Tarnów, Tomaszów Mazowiecki i Zamość. Nasza wychowanka zaprezentowała swoje umiejętności w autorskim wierszu pt. „Wyklęci godni pamięci”.

Wyklęci godni pamięci
Wielcy waleczni Żołnierze Wyklęci
Jak kraina Hadesu tak oni w czeluściach naszej pamięci.
Raz pod dowództwem „Wichury”
Pod Rembertowem rozbili obóz NKWD ponury.
Dali tym znak, że mimo tego, że w podziemiu utajona,
Armia Krajowa jest silnie uzbrojona.
Walczyli w ukryciu pod pseudonimami,
Pod ciemną zasłoną jak otoczeni okopami
O rozbiciu więzienia św. Michała,
Jak o najpiękniejszym dniu w życiu „Bystry” opowiada.
Wiedział, że Wyklęci nigdy się nie poddawali,
zmarłym towarzyszom hołd składali.
Żyli anonimowo nikt nie znał ich tożsamości,
Od wroga nigdy nie zaznali choć krzty litości.
Tak wiele zrobili dla Narodu Naszego
Dzięki nim możesz używać języka polskiego,
Nie jesteś w zaborcy szponach ucisku.
Już koniec rozlewu krwi koniec spisku!
Najwyższy czas ujawnić Wyklętych Żołnierzy
Są to Narodu Polskiego wielcy Bohaterzy.

Utwór umieszczony zostanie w publikacji pokonkursowej nakładem Wydawnictwa „Tawa”.

porady    W dniu 28 lutego młodzież naszej Bursy wraz z wychowawcami: p. Agnieszką Bernaciak, p. Wiolettą Guść, p. Emilią Klimek, udała się do kina „Helios” na film pt. „Porady na zdrady”.
,,Porady na zdrady” to polska komedia romantyczna w reżyserii jednego z najlepszych reżyserów komedii współczesnego kina polskiego Ryszarda Zatorskiego, który był reżyserem między innymi takich przebojowych filmów jak: „Tylko mnie kochaj”, „Dlaczego nie”, „Nigdy w życiu” i „Dzień dobry kocham Cię”. Głównymi bohaterkami tego filmu są Kalina (Magdalena Lamparska) i Fretka (Anna Dereszowska), które zostały zdradzone przez swoich partnerów życiowych. Pierwsza z nich została zdradzona w dniu swojego ślubu, druga zdradzona i porzucona przez swojego chłopaka. Kiedy obie zrozpaczone i wściekłe na swoich partnerów spotykają się, wtedy w głowie Fretki rodzi się znakomity jej zdaniem pomysł rozkręcenia biznesu i pomszczenia zdrad.

Read More

IMG 1131   Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – mówi staropolskie przysłowie.
W Polsce wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Najpopularniejsze potrawy to pączki, oponki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami.
Zgodnie ze staropolskim zwyczajem karnawał to czas pieczenia pączków i faworków, które przygotowuje się przeważnie w tłusty czwartek. Aby tradycji stało się zadość dnia 20.02.2017r. w ramach zajęć kulinarnych młodzież, pod czujnym okiem wychowawczyni pani A. Bernaciak, smażyła faworki czyli chrust. Ciasteczka te kształtem przypominają złożoną kokardkę czy wstążeczkę i stąd wzięła się ich nazwa zapożyczona z francuskiego faveur -wąska wstążka, jedwabna tasiemka. Kruche faworki rozpływały się w ustach, trudno było im się oprzeć. Młodzież starała się nadać ciastkom jak najładniejszy wygląd, dokładnie nacinając i przewlekając ciasto. Chętnych do kosztowania nie brakowało, nikt w tym dniu nie liczył kalorii. Faworki szybko znikały z talerzy, bo słodkości okazały się udane i smaczne.

Read More

IMG 1009   W dniu 16 lutego 2017 roku obchodziliśmy w Bursie Walentynki, czyli Święto Zakochanych. Wychowawczynie, p. E. Klimek oraz p. A. Bernaciak, przygotowały dla swoich podopiecznych mnóstwo atrakcji.
Z okazji Dnia Świętego Walentego uruchomiona została „Poczta Walentynkowa”. Przez blisko tydzień Wychowankowie mogli nadawać listy, kartki bądź też pozdrowienia do swoich sympatii oraz przyjaciół. W związku z Dniem Zakochanych zorganizowano także „Turniej Walentynkowy”, w którym rywalizowały ze sobą dwie drużyny: dziewczyny kontra chłopcy. Przygotowane konkurencje nawiązywały do tematu miłości.

Read More

policjant   W dniu 9 lutego 2017roku wychowankowie naszej bursy uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym na temat „Odpowiedzialność karna nieletnich”. Prelekcję poprowadziła asp. Agnieszka Jankowska z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim.
Policjantka wyjaśniła kim jest osoba nieletnia, jaka jest różnica między przestępstwem a wykroczeniem, jakie czyny karalne popełniane są najczęściej przez nieletnich oraz w jakich sytuacjach wszczyna się przeciwko młodym ludziom postępowanie o demoralizację. Poruszony również został problem przywłaszczeń oraz przestępstw popełnianych przy użyciu Internetu. Ponadto prelegentka przypomniała, że na terenie placówki szkolnej obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu.
Na zakończenie spotkania młodzież mogła skorzystać z możliwości zadawania pytań,
z których żadne nie pozostało bez odpowiedzi.
Spotkanie zorganizowała wychowawczyni – p. Wioletta Guść

   W dniu 7 lutego młodzież naszej Bursy odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną w Tomaszowie Maz. mieszczącą się niedaleko placówki. Tematem spotkania było: „Katalogi on- line w Bibliotece Pedagogicznej”. Na spotkaniu poruszono takie tematy jak:
- do czego służą katalogi on- line;
- jakie prawa ma każdy czytelnik;
- w jaki sposób zarezerwować i zamówić książki on- line.
Młodzież zdobyła praktyczną wiedzę, którą z pewnością wykorzysta w niedługim czasie odwiedzając Bibliotekę oraz rozwijając swoje zainteresowania książką

IMG 0953„W każdym człowieku są ogromne pokłady dobra”….
Ksiądz Jan Twardowski.


06 lutego br. wychowankowie Naszej Bursy odwiedzili dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionej świetlicy środowiskowej ,,Krasnoludek” aby przekazać słodkości zakupione w ramach akcji ,,I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Wolontariusze jak nakazuje tradycja obdarowali dzieci słodkimi prezentami, które dały wiele radości i uśmiechu. Pani Kierownik w imieniu podopiecznych skierowała słowa podziękowała darczyńcom za dobre serca i pamięć o potrzebujących. Koordynatorem akcji była p .A. Bernaciak.
Wszystkim, którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy!!!

Read More

IMG 0906Góra Grosza to akcja lubiana i ciesząca się prestiżem oraz bardzo dużym zaufaniem społecznym. Akcja jest lekcją empatii i dobroczynności.
Wzorem lat ubiegłych wychowankowie Bursy, także i w tym roku szkolnym, zaangażowali się w XVII edycję akcji charytatywnej GÓRA GROSZA i zebrali 42zł 22 gr. W tym roku zbiórka monet odbywała się od 28 listopada do 9 grudnia 2016 r.
Zebrane fundusze zostaną przekazane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.
Dziękujemy wszystkim za udział w zbiórce pieniędzy. Koordynator akcji-Bernaciak Agnieszka.

Read More

IMG 0928Warcaby, gra planszowa pokrewna szachom, najprawdopodobniej powstała 3000 lat p.n.e.
w starożytnym Egipcie. Obecnie znana jest i lubiana na całym świecie. O tym, że jest to dobry sposób na spędzenie czasu wolnego wiedzą również mieszkańcy naszej Bursy. 9 stycznia 2017 roku już po raz piąty młodzież naszej placówki wzięła udział w turnieju warcabowym.
Do turnieju zgłosiło się dwanaście osób. Walka była zacięta i wyrównana. Każda rozgrywka dostarczała uczestnikom wiele emocji. Na twarzach graczy widać było skupienie i koncentrację. Każdy ruch był decyzją wcześniej przemyślaną i analizowaną.

Read More

intelektualne

1 lutego 2017 roku rozpoczyna się XI edycja stypendiów naukowych Marszałka Województwa Łódzkiego. Stypendium przyznawane jest w dwóch kategoriach: „uczeń” i „student”.

Beneficjentami konkursu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, słuchacze kolegiów oraz studenci kierunków z następujących dziedzin nauki:

 1. nauki społeczne
 2. nauki ekonomiczne
 3. nauki prawne
 4. nauki matematyczne
 5. nauki fizyczne
 6. nauki chemiczne
 7. nauki biologiczne
 8. nauki o Ziemi
 9. nauki techniczne
 10. nauki medyczne
 11. nauki farmaceutyczne

Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi do 10.000 zł.

Termin i miejsce składania wniosków

Wnioski o przyznanie stypendium należy składać w terminie od 1 lutego 2017 r. do 2 marca 2017 r.

Wnioski wypełnione komputerowo można przesłać pocztą na adres:

Departament Kultury i Edukacji

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź

albo złożyć osobiście w Biurze Podawczym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego lub Sekretariacie Departamentu Kultury i Edukacji, al. Piłsudskiego 8, pok. 1302.

Kontakt

Wszelkich informacji na temat stypendium udzielają pracownicy Departamentu Kultury
i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego:

 • Joanna Ciejek, tel. 042 291-98-30, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Dorota Komar, tel. 042 291-98-30, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osoby zainteresowane, w celu uzyskania bliższych informacji zapraszamy na stronę internetową www.lodzkie.pl Zakładka: Edukacja – Stypendia oraz Biuletyn Informacji Publicznej lub www.intelektualne.lodzkie.pl, gdzie znajduje się Regulamin konkursu wraz
z wnioskiem.

 Załaczniki:

1. regulamin

2. wniosek - uczeń

3. wniosek - student

 

IMG 0870Zgodnie z tradycją, w naszej Bursie i w tym roku, odbył się jeden z najmilszych wieczorów- uroczysta Wigilia.
Przy wigilijnym stole wraz z panią Dyrektor i Wychowawczyniami zasiedli Wychowankowie Bursy. Młodzież odświętnie ubrana, stoły uginające się od smakołyków, przy każdym talerzu biały opłatek….
Spotkanie rozpoczął występ artystyczny przygotowany przez mieszkańców, pod czujnym okiem pań Wychowawczyń.. Wspólne kolędowanie, opłatek, blask świec, pięknie ubrana choinka oraz tradycyjne, wigilijne potrawy sprawiły, że wspólnie spędzony czas upłynął w serdecznej atmosferze i doskonałym nastroju.
Po części artystycznej głos zabrała pani Dyrektor, która złożyła wszystkim w imieniu swoim i Wychowawczyń, świąteczne i noworoczne życzenia.

Read More

IMAG0006Święta Bożego Narodzenia szybko się zbliżają,
w święta ludzie się kochają.
Przy łamaniu się opłatkiem,
płyną z oczu łzy ukradkiem.
Życzymy sobie Wszystkiego Najlepszego,
dając w policzek całusa wielkiego.
W nocy Jezus się urodzi
i serduszka nam odmłodzi.
Wesołe święta.. oby takie były
i oby wszystkie życzenia się spełniły.

Read More

IMG 0893    W dniu 15 grudnia 2016 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na „Najpiękniej udekorowany świątecznie pokój”. Konkurs skierowany był do wszystkich wychowanków, a jego celem było: kultywowanie tradycji przedświątecznych, oraz rozwijanie talentów i współpraca w zespole.
Zadaniem konkursowym było wykonanie dekoracji w pokojach mieszkalnych. Każdy mógł stworzyć wokół siebie tę niepowtarzalną atmosferę. Królowały różnokolorowe światełka, stroiki świąteczne z własnoręcznie wykonanymi ozdobami, były też mikołaje, bałwanki i reniferki.

Read More

IMG 0791   Zbliża się okres Świat Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki. Ta przedświąteczna gorączka stała się okazją, w Naszej Bursie, do pieczenia świątecznych pierników. W poniedziałek 12 grudnia sekcja kulinarna pod kierunkiem p. Agnieszki Bernaciak przystąpiła do pracy. W miłej atmosferze młodzież przygotowała ciasto na pierniki, po rozwałkowaniu każdy mógł wybrać ulubione wzory, najczęściej wybierano te, z motywami Świat Bożego Narodzenia. Podczas pieczenia w całej Bursie unosił się cudownie aromatyczny zapach, który kojarzył się wszystkim ze świąteczną atmosferą. Po upieczeniu pierników przyszedł czas na ich dekorację. Do dyspozycji było mnóstwo ozdób , kolorowego lukru, czekolady. Młodzieży nie zabrakło pomysłów i wyobraźni w kreowaniu oryginalnych wzorów. Kolorowe ciasteczka wyglądały pięknie i mamy nadzieję ze będą smakowały doskonale podczas Wigilii.

Read More

 MG 3192Dziś 6 grudnia, jak co roku, odwiedził nas Święty Mikołaj z pomocnikami, a ponieważ wszyscy byli bardzo grzeczni obyło się bez rózgi. Młodzież Mikołajowi śpiewała kolędy i mówiła wierszyki, a w zamian… były słodkie upominki i dużo śmiechu :)
Mikołajki zorganizował Samorząd Wychowanków na czele z wychowawczynią p Katarzyną Sobolewską.

Read More

IMG 0760   W ostatni wtorek listopada tj. 29.XI świętowaliśmy w Bursie Andrzejki. Nasza sala telewizyjna przybrała nastrojowy i magiczny charakter. Stało się tak za sprawą dekoracji oraz wszechobecnych wróżek, w które z fantazją wcieliły się nasze koleżanki. Na wstępie młodzież zapoznana została z tradycjami, zwyczajami i dawnymi wierzeniami związanymi z dniem Świętego Andrzeja. Głównym punktem programu były tradycyjne wróżby, które odkryły najbardziej niespodziewane sekrety przyszłości młodzieży. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były kubki przyszłości, wróżenie z kart, kości, wróżba ze skórki jabłka, oraz serca, które wywróżyły zainteresowanym imię przyszłej sympatii. Wieczór przebiegał w wesołej atmosferze i dostarczył uczestnikom wielu przeżyć i niezapomnianych emocji. Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwały wychowawczynie: p. A. Bernaciak, p. K. Sobolewska.

Read More

IMG 0693Dnia 23.11.2016r. w Naszej Bursie odbyły się zajęcia kulinarne. W miłej atmosferze młodzież, pod kierunkiem zaproszonej p. R. Mazurek i wychowawczyni p. Agnieszki Bernaciak, eksperymentowała ze smakami kulinarnymi. Przygotowała najbardziej znaną w polskiej kuchni ludowej zupę- Zalewajkę a na deser placuszki z jabłkami. Zapachy z kuchni, zwabiły, wielbicieli sekcji kulinarnej. Wychowankowie świetnie się bawili oraz degustowali własnoręcznie przygotowane potrawy. Najważniejszym jest jednak fakt, że takie przedsięwzięcia znacznie podnoszą samoocenę oraz wywołują radość i uśmiech na twarzach wychowanków. Z niecierpliwością czekamy na kolejne popisy kulinarne tej sekcji.

Read More

IMG 0684   21 listopada uznany jest za Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Na dworze jest szaro, buro i ponuro, a wokół nas wszyscy są dla siebie mili, życzliwi i uśmiechnięci. Takie przynajmniej jest założenie i przesłanie święta. Zapoczątkowano go w 1973 roku. Był to protest przeciwko konfliktowi pomiędzy dwoma państwami: Egiptem i Izraelem. Od 2006 roku Dzień Życzliwości obchodzimy w Polsce. W tym dniu Polacy starają się zachować uśmiech na twarzach, nie dają się prowokować, są mili dla innych. Wszelkie kłótnie, żale i złości odstawiamy na bok. Ściskamy sobie dłonie, ustępujemy pierwszeństwa innym, pomagamy starszym. Za stolicę życzliwości w naszym kraju uważa się Wrocław. Dla mieszkańców i gości miasta rokrocznie przygotowuje się liczne atrakcje, zabawy i konkursy. Po mieście jeździ specjalny autobus z kawą, herbatą i ciastkami. Odbywają się koncerty ,rozdawane są upominki.

Read More

20161118 082714Po raz kolejny w naszej Bursie, w miesiącu październiku, odbyła się zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt, ze schroniska w Tomaszowie Maz.
I tym razem okazało się, że nasza młodzież nie jest obojętna na los czworonożnych przyjaciół człowieka.
18.11.2016r. Grupa wychowanków, wraz z wychowawcą, przekazała dary dla zwierząt z tomaszowskiego schroniska. Koordynatorem była p. Agnieszka Bernaciak.
DZIĘKUJEMY MŁODZIEŻY ZA OKAZANĄ DOBROĆ DLA ZWIERZAKÓW.

„Ojczyzna moja to ta ziemia droga,
Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga
Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła
W polskiej mnie mowie pacierza uczyła.”


11 listopada to dla Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.
11 listopada, to dla każdego kto czuje się Polakiem, dzień dumy narodowej.

Dnia 9 listopada w Bursie odbyła się wieczornica poświęcona symbolicznej dacie odzyskania przez Polskę niepodległości. Montaż słowno- muzyczny przygotowali mieszkańcy naszej Bursy pod kierunkiem p. E. Klimek oraz p. K. Sobolewskiej .

Młodzież z zainteresowaniem oraz w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.
Niepowtarzalny klimat, podniosłość uroczystości, poszanowanie dla wartości, o jakie walczyli nasi przodkowie, na długo pozostaną w pamięci uczestników.

IMG 20161026 191955     Bowling jest obecnie jedną z najatrakcyjniejszych gier towarzyskich i sportowych. Uczy dyscypliny i koncentracji. Gra w kręgle ma w Bursie wielu sympatyków, dlatego też wychodząc naprzeciw zainteresowaniom i potrzebom młodzieży, zorganizowane zostało wyjście na kręgielnię do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Maz. Młodzież miała do dyspozycji kilka torów, dzięki czemu mogła zmierzyć się między sobą i poczuć nutkę zdrowej rywalizacji. Współzawodnictwo wiązało się ze świetną zabawą. Czas spędzony w kręgielni był wspaniałą rozrywką oraz doskonałą formą relaksu. Gra dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.
Nad bezpieczeństwem młodzieży czuwały p. E. Klimek oraz p. A. Bernaciak.

Read More

 MG 2496    Zgodnie z wieloletnią tradycją w miesiącu październiku organizowana jest impreza integracyjna dla nowoprzyjętych wychowanków placówki, podczas której są przyjmowani do społeczności bursianej. Poprzez wspólną zabawę nowi wychowankowie mogą poznać starszych kolegów i koleżanki, zintegrować się i zbudować pozytywne relacje.

Read More

  „Edukacja zawodowa – profesjonaliści poszukiwani na rynku pracy”, odbędzie się w dniu 14 listopada 2016 r. w godz. 14.00 – 15.30 w Hotelu Andel’s w Łodzi, sala DAMASK, podczas IX Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2016.

            Europejskie Forum Gospodarcze jest imprezą cykliczną, współtworzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz kluczowe podmioty życia gospodarczego z całej Polski. W czasie dwóch dni spotkań, warsztatów i prelekcji budowana jest platforma dialogu i integracji dla regionalnych i europejskich środowisk gospodarczych, sprzyjająca nawiązywaniu nowych oraz umacnianiu już istniejących relacji biznesowych. Podczas poprzednich edycji Forum gościliśmy przedstawicieli biznesu, instytucji państwowych, samorządowych, instytucji otoczenia biznesu i nauki oraz delegacje zagraniczne.

Pierwszego dnia Forum zostanie zorganizowana sesja tematyczna, podczas której znamienici goście, w tym przedstawiciel Komisji Europejskiej poruszą aktualne problemy i zagadnienia dotyczące edukacji zawodowej oraz kształcenia osób dorosłych w Polsce i Europie.

Formularz rejestracyjny dostępny jest pod adresem: http://www.forum.lodzkie.pl/zarejestruj-sie/

IMG 0633   Z okazji Dnia Chłopaka grupa dziewcząt, pod opieką p. Katarzyny Sobolewskiej zorganizowała niespodziankę poświęconą, męskiej części mieszkańców Bursy.
Na uroczystym apelu Nasi Panowie otrzymali drobne upominki (słodkości i długopisy z wygrawerowanymi imionami ) oraz moc gorących życzeń z okazji ich święta.
Wieczór upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze.
Życzymy naszym kolegom śmiałości w dążeniu do własnych celów, odwagi w kroczeniu swoją drogą i wytrwałości w każdym działaniu.

Read More

bursaPRACOWNICY
BURSY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
W TOMASZOWIE MAZ.

    Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragnę podziękować wszystkim pracownikom Bursy za trud podejmowanej na co dzień pracy, za to, że jesteście twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i ciekawych inicjatyw. To dzięki takiej pracy Nasza Bursa jest wyjątkowa i panuje w niej niepowtarzalna atmosfera.

   Jednocześnie życzę dużo zdrowia, sił, energii i twórczej pasji , uznania w oczach wychowanków i ich rodziców ,osobistej satysfakcji i zadowolenia podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Życzę sukcesów w życiu zawodowym, szczęścia i spokoju w życiu osobistym.

Dyr. Jadwiga Gębska

Witaj nam, szkoło radosna,
grająca dzwonkiem co rano!
Dzień dobry, szkoło wesoła.
Lesie i łąko – dobranoc.

Wakacyjna przerwa już za nami. Czas relaksu, spokoju i odpoczynku dobiegł końca. Rozpoczął się nowy rok szkolny! Wkraczamy do niego wypoczęci, pełni zapału, z nowymi pomysłami marzeniami, celami.
Dla Bursowiczów rok szkolny rozpoczął się już ostatniego dnia wakacji. Z pełnymi walizkami, wypiekami na twarzy, pełni dobrej energii wychowankowie, pojawili się w progach Bursy 31 sierpnia, gdzie przywitało ich stęsknione grono pedagogiczne. Gorące powitania, wakacyjne opowieści, nowe znajomości, sprawiły, że zrobiło się głośno, gwarno i wesoło. Bursa znowu zaczęła tętnić życiem!
Tego dnia, jako co roku, odbyło się spotkanie organizacyjne z rodzicami nowych wychowanków, podczas którego Pani Dyrektor przekazała zebranym, podstawowe informacje dotyczące pobytu w placówce.
Mamy nadzieję, że nowym mieszkańcom będzie się dobrze mieszkało w naszej Bursie i szybko zaczną traktować to miejsce jak drugi dom.
Życzymy wszystkim wychowankom samych sukcesów w nowym roku szkolnym, wielu przyjaźni, radości z nauki i odkrywania swoich pasji oraz talentów.

logo